430 mln zł na rozbudowę sieci gazociągów

Trzy projekty budowy nowych gazociągów otrzymają unijne wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Umowy na ich dofinansowanie o łącznej wartości 427,92 mln zł podpisane zostały 24 listopada 2010 r.
430 mln zł na rozbudowę sieci gazociągów

Dzięki realizacji tych inwestycji powstanie blisko 500 km nowej sieci przesyłowej gazu ziemnego w Polsce. Podpisanie umów pomiędzy Instytutem Nafty i Gazu – instytucją wdrażającą a beneficjentem – Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., odbyło się w siedzibie ministerstwa gospodarki. Uczestniczyli w nim także wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło oraz wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Zakontraktowane przedsięwzięcia znajdują się na liście podstawowej projektów indywidualnych POIiŚ.

- W ostatnich miesiącach wykorzystanie funduszy unijnych w sektorze energetyki wyraźnie przyspieszyło. Wliczając dzisiejsze kontrakty, łączna wartość przyznanego dofinansowania wynosi już prawie 2 mld zł, czyli blisko 30 proc. środków przeznaczonych na energetykę w programie Infrastruktura i Środowisko – powiedział wiceminister Adam Zdziebło. – Oznacza to, że inwestycje w energetyce nie odstają znacząco od pozostałych sektorów w Programie, a podpisanie kolejnych umów o dofinansowanie, w tym dla dwóch projektów dużych, świadczy o sprawnej jego realizacji – dodał wiceminister.

Przyznane decyzją ministra gospodarki dofinansowanie z funduszy UE wynosi dla poszczególnych projektów: 226,9 mln zł – odcinek Szczecin-Gdańsk; 175,5 mln zł – odcinek Gustorzyn-Odolanów oraz 25,6 mln zł – odcinek Polkowice-Żary. Łącznie z podpisanymi 24 listopada 2010 r. umowami Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA realizuje pięć projektów z unijnym dofinansowaniem z Programu Infrastruktura i Środowisko, na łączną kwotę wsparcia blisko 525 mln zł. Na decyzję o dofinansowaniu oczekują jeszcze dwa inne projekty dotyczące sieci przesyłowej gazu ziemnego, znajdujące się także na liście podstawowej projektów indywidualnych POIiŚ.

Czytaj też:

Przyszłość energii 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE