PARTNER PORTALU
  • BGK

430 mln zł na rozbudowę sieci gazociągów

  • lk    24 listopada 2010 - 21:04
430 mln zł na rozbudowę sieci gazociągów

Trzy projekty budowy nowych gazociągów otrzymają unijne wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Umowy na ich dofinansowanie o łącznej wartości 427,92 mln zł podpisane zostały 24 listopada 2010 r.
Dzięki realizacji tych inwestycji powstanie blisko 500 km nowej sieci przesyłowej gazu ziemnego w Polsce. Podpisanie umów pomiędzy Instytutem Nafty i Gazu – instytucją wdrażającą a beneficjentem – Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., odbyło się w siedzibie ministerstwa gospodarki. Uczestniczyli w nim także wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło oraz wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Zakontraktowane przedsięwzięcia znajdują się na liście podstawowej projektów indywidualnych POIiŚ.

- W ostatnich miesiącach wykorzystanie funduszy unijnych w sektorze energetyki wyraźnie przyspieszyło. Wliczając dzisiejsze kontrakty, łączna wartość przyznanego dofinansowania wynosi już prawie 2 mld zł, czyli blisko 30 proc. środków przeznaczonych na energetykę w programie Infrastruktura i Środowisko – powiedział wiceminister Adam Zdziebło. – Oznacza to, że inwestycje w energetyce nie odstają znacząco od pozostałych sektorów w Programie, a podpisanie kolejnych umów o dofinansowanie, w tym dla dwóch projektów dużych, świadczy o sprawnej jego realizacji – dodał wiceminister.

Przyznane decyzją ministra gospodarki dofinansowanie z funduszy UE wynosi dla poszczególnych projektów: 226,9 mln zł – odcinek Szczecin-Gdańsk; 175,5 mln zł – odcinek Gustorzyn-Odolanów oraz 25,6 mln zł – odcinek Polkowice-Żary. Łącznie z podpisanymi 24 listopada 2010 r. umowami Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA realizuje pięć projektów z unijnym dofinansowaniem z Programu Infrastruktura i Środowisko, na łączną kwotę wsparcia blisko 525 mln zł. Na decyzję o dofinansowaniu oczekują jeszcze dwa inne projekty dotyczące sieci przesyłowej gazu ziemnego, znajdujące się także na liście podstawowej projektów indywidualnych POIiŚ.

Czytaj też:

Przyszłość energii 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.