PARTNER PORTALU
 • BGK

44 nowe mieszkania komunalne w Toruniu

 • PAP    14 grudnia 2011 - 18:50
44 nowe mieszkania komunalne w Toruniu

Władze Torunia przekazały lokatorom 44 nowe, wykończone mieszkania komunalne. Budowa bloku kosztowała miasto blisko 3,5 mln zł. Jak poinformowała Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia, budynek powstał w ciągu 15 miesięcy. Jest to blok wolnostojący, czterokondygnacyjny i niepodpiwniczony.
- Wykonano go w technologii tradycyjnej - ulepszonej; ma ściany z gazobetonu, ocieplone styropianem. W bloku znajdują się 44 mieszkania komunalne, w tym cztery jednopokojowe, 31 dwupokojowych i dziewięć trzypokojowych - wyjaśniła.

Lokale są wykończone; część na parterze przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zagospodarowano również teren dookoła bloku. Powstały tam drogi, parking z 44 miejscami, oświetlenie, elementy małej architektury. Posadzono też zieleń.

Czytaj też: Mieszkania komunalne tylko dla biednych

Cena 1 metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej wyniosła 1896,52 zł; obok oddanego bloku powstaje drugi, jako drugi etap tej samej inwestycji. - Do października 2012 roku powstanie tam 40 mieszkań. Cała inwestycja zostanie zrealizowana za ponad 6,7 mln zł - zaznaczyła Iżycka.

W ramach realizowanego od kilku lat programu rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego w Toruniu (zabierz głos/oceń prezydenta) budowanych było rocznie około stu nowych mieszkań socjalnych (o niższym standardzie) i komunalnych. Taki plan gmina chce realizować także w najbliższych latach.

W okresie od 2005 do 2010 roku w Toruniu, w wyniku budowy nowych i adaptacji istniejących obiektów, oddano do użytku ponad 600 mieszkań komunalnych i socjalnych, kosztem 53 mln zł. W tym roku wybudowano dotychczas 111 mieszkań komunalnych wykończonych w pełnym standardzie.

Trwa kompleksowa modernizacja i adaptacja na cele mieszkaniowe dawnego hotelowca "Lipsk". Na razie oddano w nim 40 mieszkań o pełnym standardzie, a po remoncie dojdzie jeszcze 48 lokali.

Czytaj też: Budują mniej mieszkań komunalnych

Z danych toruńskiego magistratu wynika, że na mieszkanie komunalne oczekuje 270 osób, a na liście uprawnionych do przydziału lokalu socjalnego (o niższym standardzie) jest około 1300. Na najbliższe lata zaplanowano budowę kolejnych 600 mieszkań w pełnym standardzie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • mieszkaniec, 2013-07-01 15:32:16

  Mam pytanie do mieszkańców mieszkań komunalnych. Czy często spotykacie się z patologią, kradzieżami, włamaniami, pobiciami itp. na swoich osiedlach. Widziałem zdjęcia z ul. Olsztyńskiej, gdzie zostały zniszczone nowiutkie ładne bloki. Proszę o odpowiedź - staram się o mieszkanie komunalne...  rozwiń
 • lol, 2012-07-02 16:21:38

  niektóre mieszkania zostały lepiej wykończone inne gorzej...w jednych są tańsze panele w innych droższe...jedni mają kafelki w całej łazience inni tylko do połowy...
 • gklewski, 2011-12-15 12:06:56

  Brawo Toruń, nie kontenery ale właśnie zestandaryzowane bloki komunalne. Liberalnym półgłówkom przypomnę, że za czasów "Żelaznej Damy: w Anglii wybudowano 3 mln mieszkań komunalnych!!! Budujmy nie bantustan lecz normalne państwo. Przecież ci ludzie muszą je wyposażyć. To nakręca popyt na dobra ...wyposażeniowe itp...Trochę myślenia i dobrej woli!  rozwiń