PARTNER PORTALU
  • BGK

45 nowych autobusów dla Warszawy

  • AT    31 maja 2012 - 20:11
45 nowych autobusów dla Warszawy

Warszawa zamówiła 45 nowych autobusów na stołeczne ulice, finansowanych z emisji obligacji. Trzy umowy w tej sprawie zostały podpisane 31 maja w stołecznym ratuszu. Pierwsze autobusy pojawią się w Warszawie w ciągu 22 tygodni od dnia podpisania umowy.
- Od pięciu lat na inwestycje w Warszawie wydaliśmy ok. 10,5 mld zł, z czego większość, bo blisko 70 proc., przeznaczone zostało na unowocześnienie komunikacji publicznej. To właśnie komunikacja publiczna jest dla mnie priorytetem w rozwoju miasta- powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Dzięki nowym autobusom, tramwajom, pociągom SKM i metra, Warszawa staje się miastem dynamicznym i wygodnym dla warszawiaków. Co ważne, sięgamy do nowatorskiego narzędzia finansowego w polskim samorządzie, czyli obligacji - dodała.

Wszystkie pojazdy będą posiadały niską podłogę na całej długości (wiele miast z całej Europy zamawia autobusy w wersji low entry, w których niska podłoga znajduje się tylko pomiędzy pierwszymi i drugimi drzwiami), klimatyzację w wersji śródziemnomorskiej, system elektronicznej informacji wewnętrznej i zewnętrznej, zestaw monitorów informacyjnych i reklamowych, monitoring wizyjny obejmujący wnętrze pojazdu, oznaczenia dla osób niewidomych i fotele z „warszawską” tapicerką.

Firma Solaris Bus & Coach dostarczy 20 autobusów Solaris Urbino o długości 10 metrów (za cenę blisko 18 mln zł brutto), z kolei konsorcjum firm Lider Trading oraz Blue Line dostarczy 25 autobusów Solbus Solcity o długości 12 metrów (za cenę ponad 24 mln zł brutto).

A już za kilkanaście dni, Zarząd MZA podpisze kolejną umowę na dostawę 60 autobusów przegubowych. Dostarczy je koncern Evo Bus, który zaoferował warszawiakom autobus Mercedes Conecto. 60 pojazdów dla MZA zostanie wyprodukowanych w fabryce w Turcji.

Zawarcie kontraktów na zakup autobusów jest możliwe dzięki podpisaniu umowy o emisji obligacji pomiędzy Miejskimi Zakładami Autobusowymi, a bankiem Pekao SA. Dzięki temu, miejski przewoźnik będzie mógł dysponować kwotą 301 milionów złotych na zakup 330 nowych autobusów w latach 2012-15.

31 maja zainaugurowano również działalność nowych biletomatów, w których pasażerowie będą mogli kupować bilety pojazdowe (przeznaczone tylko na kurs, podczas którego bilet jest kupowany).

Od 1 czerwca w autobusach MZA będą funkcjonowały 82 takie urządzenia, a docelowo do roku 2014 we wszystkich stołecznych pojazdach. Kupno biletu w biletomacie będzie możliwe tylko za pomocą karty płatniczej, przy użyciu pinu lub paypassu. Za dostarczenie i pełen serwis urządzeń odpowiada firma Mera System.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.