PARTNER PORTALU
  • BGK

450 mln zł dla gmin na budownictwo czynszowe

  • Bartosz Dyląg    22 października 2015 - 14:45
450 mln zł dla gmin na budownictwo czynszowe
Program BGK ma wesprzeć rynek najmu w Polsce. Fot. TBS Szczecin

450 mln zł czeka na inwestorów społecznego budownictwa czynszowego w 2016 r. Dzięki programowi BGK ma powstać 30 tys. mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach. W listopadzie 2015 r. BGK rozpocznie przyjmowanie wniosków.
Bank Gospodarstwa Krajowego będzie realizował program rządowy, którego celem jest pobudzenie inwestycji w społeczne budownictwo czynszowe. Z preferencyjnego finansowania będą mogły korzystać TBS-y, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe.

W związku z tym, już w listopadzie 2015 r. BGK rozpocznie przyjmowanie wniosków kredytowych od TBS-ów, spółek gminnych i spółdzielni mieszkaniowych, które chcą budować tanie mieszkania czynszowe. W ramach 10 rocznych edycji programu ma powstać co najmniej 30 tys. mieszkań, w których czynsz będzie o kilkadziesiąt procent niższy od rynkowego.

Mieszkania dla osób średnio uposażonych

Program społecznego budownictwa czynszowego ma pomóc Polakom o umiarkowanych dochodach. To osoby, które osiągają zbyt niskie dochody na to, by zaciągnąć kredyt hipoteczny (nawet z programem Mieszkanie dla młodych) czy zdecydować się na czysto komercyjny wynajem, a jednocześnie mają zbyt wysokie dochody, by ubiegać się o mieszkania socjalne czy komunalne.

- W praktyce jednoosobowe gospodarstwo domowe będzie mogło osiągać dochody w wysokości nieco niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej na dane województwo. Dla przykładu w województwach podkarpackim czy warmińsko-mazurskim będzie to około 3300 zł brutto. W Warszawie 4-osobowa rodzina będzie mogła osiągać dochód rzędu 12 tys. brutto – wyjaśnia Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego BGK.

Program ma być wsparciem polityki prorodzinnej, dlatego co najmniej połowa z planowanych 30 tys. mieszkań ma być przeznaczona dla osób wychowujących dzieci.

Maksymalny czynsz w wybudowanych dzięki programowi lokalach wyniesie 5 proc. wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku.  

- Program ma wesprzeć rynek najmu w Polsce, dlatego nie będą finansowane mieszkania inne niż na wynajem, czyli własnościowe czy spółdzielczo-lokatorskie – wyjaśnia Dariusz Stachera. - Lokale użytkowe i komercyjne będą mogły stanowić część inwestycji, ale z oczywistych względów nie będą finansowane preferencyjne. Nie jest to bowiem możliwe z powodów formalno-prawnych.

Wnioski można składać do końca lutego 2016 r.

BGK zapewni łącznie 4,5 mld zł taniego finansowania, tj. po 450 mln zł w 10 rocznych edycjach, przy czym niewykorzystane środki będą przechodzić na kolejne lata. W pierwszej edycji inwestorzy będą mogli składać wnioski kredytowe do BGK od 1 listopada do końca lutego 2016 r.

- Spodziewamy się, że zainteresowanie będzie stopniowo rosło, ponieważ gminy oraz inwestorzy muszą przygotować się do takich inwestycji. Pierwsze budynki zaczną powstawać w 2016 r. a ich oddanie do użytkowania nastąpi w 2017 r. – mówi Radosław Stępień, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.