PARTNER PORTALU
  • BGK

5 mln zł na oczyszczalnie nad Rospudą

  • PAP    6 kwietnia 2011 - 14:08
5 mln zł na oczyszczalnie nad Rospudą

5 mln zł ma kosztować 95 przydomowych oczyszczalni ścieków oraz modernizacja gminnej oczyszczalni w Dowspudzie. Pieniądze pochodzą ze specjalnego programu ochrony doliny rzeki Rospudy.
Program jest realizowany od 2010 roku i potrwa do roku 2013. Jest nim objętych pięć gmin: Nowinka, Augustów, Bakałarzewo, Filipów i Raczki.

To pierwszy taki kompleksowy program ochrony zlewni rzeki, wdrażany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazuje na ten cel samorządom 100 mln zł w formie dotacji i 20 mln zł pożyczek.

Pieniądze są przeznaczone na budowę wodociągów i kanalizacji, budowę blisko tysiąca przydomowych oczyszczalni ścieków i modernizację dwóch oczyszczalni ścieków.

W gminach powstanie łącznie ok. 200 km sieci kanalizacji sanitarnej oraz kilkadziesiąt kilometrów sieci wodociągowej. W środę w Raczkach przebywał sekretarz stanu w ministerstwie środowiska Stanisław Gawłowski, który spotkał się z przedstawicielami samorządów uczestniczących w programie.

Gmina Raczki na podstawie dwóch umów zawartych z NFOŚiGW uczestniczyć będzie w realizacji projektu. Pierwsza umowa na kwotę 1,2 mln zł dotyczy budowy 95 przydomowych oczyszczalni w terenie wiejskim, druga o wartości 3,8 mln zł -modernizacji istniejącej oczyszczalni ścieków w Dowspudzie.

Gawłowski wysłuchał wójtów gmin uczestniczących w programie, którzy mówili, że chcą by więcej pieniędzy z programu zostało przesuniętych na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Według wójtów, są tereny, gdzie takie oczyszczalnie to lepsze rozwiązanie niż budowa kanalizacji.

Gawłowski powiedział, że jeśli będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, będą mogły nastąpić zmiany w projektach. Gawłowski podkreślił też, że to jedyny taki kompleksowy program stworzony do ochrony rzeki w Polsce.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.