PARTNER PORTALU
  • BGK

56 proc. gmin ogłosiło przetargi na odbiór śmieci

  • PAP    17 maja 2013 - 13:10
56 proc. gmin ogłosiło przetargi na odbiór śmieci

56 procent gmin w Polsce ogłosiło przetargi na odbiór śmieci, przygotowując się w ten sposób do wejścia w życie od 1 lipca ustawy śmieciowej – powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Dodał, że to samorządy muszą informować mieszkańców o nowych zasadach odbioru odpadów komunalnych.

Czytaj też: W gospodarce odpadami brakuje kontroli nad firmami wywożącymi śmieci      

W Rynie trwa Konwent Wojewodów, na którym przedstawiciele administracji rządowej omawiają stan prac przy m.in. realizacji ustawy śmieciowej.

„56 procent gmin w Polsce ogłosiło przetargi na odbiór śmieci. Oczywiście to zadanie realizują samorządy. Chcielibyśmy, by przetargi ruszyły we wszystkich samorządach i by były rozstrzygnięte przed 1 lipca, bo wtedy możemy dopiero uruchomić to nowe działanie. Rola wojewodów jest wspierająca, czyli musimy wiedzieć, co się stanie w tych gminach, gdzie na przykład przetargi nie dojdą do skutku" - powiedział minister Boni.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa. Bilans korzyści i zagrożeń      

Podkreślił, że samorządy w ostatnich tygodniach przyśpieszyły prace nad przygotowaniem się do wejścia w życie ustawy. Pod koniec kwietnia było 36 proc. gmin, które ogłosiły przetargi na wywóz śmieci, teraz jest to ponad połowa samorządów.

Czytaj też: Połowa gmin nie rozpoczęła jeszcze przetargów na odpady      

Minister zaznaczył, że nie ma propozycji, by odroczyć termin wejścia w życie ustawy śmieciowej.

„Nie ma takiego wniosku ministerstwa środowiska, a ten odpowiada za ustawę. Wydaje mi się, że przy takim stopniu zaawansowania i przyśpieszenia prac jakie widać, obecnie najważniejszą sprawą jest akcja informacyjna samorządów i ministerstwa środowiska, skierowana do mieszkańców" - podkreślił.

Czytaj też: Czas umyka, przetargi nierozstrzygnięte      

Dodał, że „wszyscy powinni zrozumieć, by przy różnych napięciach i konfliktach, do obywateli dotarł sygnał, co zmieni się po 1 lipca w systemie odbioru śmieci".

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi.

Od 1 lipca gmina wypełniać będzie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem portalu PortalSamorządowy.pl.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-05-19 21:52:23

    Ogłoszenie przetargów na transport odpadów to początek sprawy prawidłowej gospodarki odpadami. Administracja ani celowe związki gmin ze strumienia mieszanych odpadów nie odbiorą więcej surowców wtórnych jak 20 do 25%, maja złą technologię. Wybudowane segregatornie są oczyszczalniami frakcji zebran...ych selektywnie przez mieszkańców. Jest innowacyjna opatentowana technologia selekcji mieszanego strumienia z wykorzystaniem wszystkich frakcji bez konieczności składowania, którą można zastosować/wdrożyć. Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl  rozwiń