56 proc. gmin ogłosiło przetargi na odbiór śmieci

56 procent gmin w Polsce ogłosiło przetargi na odbiór śmieci, przygotowując się w ten sposób do wejścia w życie od 1 lipca ustawy śmieciowej – powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
56 proc. gmin ogłosiło przetargi na odbiór śmieci

Dodał, że to samorządy muszą informować mieszkańców o nowych zasadach odbioru odpadów komunalnych.

Czytaj też: W gospodarce odpadami brakuje kontroli nad firmami wywożącymi śmieci      

W Rynie trwa Konwent Wojewodów, na którym przedstawiciele administracji rządowej omawiają stan prac przy m.in. realizacji ustawy śmieciowej.

„56 procent gmin w Polsce ogłosiło przetargi na odbiór śmieci. Oczywiście to zadanie realizują samorządy. Chcielibyśmy, by przetargi ruszyły we wszystkich samorządach i by były rozstrzygnięte przed 1 lipca, bo wtedy możemy dopiero uruchomić to nowe działanie. Rola wojewodów jest wspierająca, czyli musimy wiedzieć, co się stanie w tych gminach, gdzie na przykład przetargi nie dojdą do skutku" - powiedział minister Boni.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa. Bilans korzyści i zagrożeń      

Podkreślił, że samorządy w ostatnich tygodniach przyśpieszyły prace nad przygotowaniem się do wejścia w życie ustawy. Pod koniec kwietnia było 36 proc. gmin, które ogłosiły przetargi na wywóz śmieci, teraz jest to ponad połowa samorządów.

Czytaj też: Połowa gmin nie rozpoczęła jeszcze przetargów na odpady      

Minister zaznaczył, że nie ma propozycji, by odroczyć termin wejścia w życie ustawy śmieciowej.

„Nie ma takiego wniosku ministerstwa środowiska, a ten odpowiada za ustawę. Wydaje mi się, że przy takim stopniu zaawansowania i przyśpieszenia prac jakie widać, obecnie najważniejszą sprawą jest akcja informacyjna samorządów i ministerstwa środowiska, skierowana do mieszkańców" - podkreślił.

Czytaj też: Czas umyka, przetargi nierozstrzygnięte      

Dodał, że „wszyscy powinni zrozumieć, by przy różnych napięciach i konfliktach, do obywateli dotarł sygnał, co zmieni się po 1 lipca w systemie odbioru śmieci".

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi.

Od 1 lipca gmina wypełniać będzie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Więcej informacji na temat reformy rynku odpadów komunalnych na seminarium pod patronatem portalu PortalSamorządowy.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ogłoszenie przetargów na transport odpadów to początek sprawy prawidłowej gospodarki odpadami. Administracja ani celowe związki gmin ze strumienia mieszanych odpadów nie odbiorą więcej surowców wtórnych jak 20 do 25%, maja złą technologię. Wybudowane segregatornie są oczyszczalniami frakcji zebran...ych selektywnie przez mieszkańców. Jest innowacyjna opatentowana technologia selekcji mieszanego strumienia z wykorzystaniem wszystkich frakcji bez konieczności składowania, którą można zastosować/wdrożyć. Tadeusz Garlicki odpady@wp.pl rozwiń

T.Garlicki odpady@wp.pl, 2013-05-19 21:52:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE