PARTNER PORTALU
  • BGK

57 mln zł na remont kanalizacji w Legnicy

  • PAP    27 lutego 2014 - 20:55
57 mln zł na remont kanalizacji w Legnicy

Za ponad 57 mln zł Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wybuduje 4 km kanalizacji i rozwiąże problem osadów z oczyszczalni ścieków. Zostaną także wymienione przestarzałe zbiorniki i pompownie w Zakładzie Produkcji Wody.
Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Robert Borkacki, w czwartek WFOŚiGW podpisał umowę z Legnickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji dotyczącą unijnej dotacji w wysokości 22 mln zł.

Pieniądze te dofinansują budowę 4 km kanalizacji na ul. Jaworzyńskiej i Nowodworskiej, dzięki czemu zmniejszy się zanieczyszczenie wód i gleby oraz zostaną zlikwidowane przestarzałe szamba. Dotacja pozwoli także na zagospodarowanie osadów z oczyszczalni ścieków, które jako uciążliwy dla środowiska odpad, zamiast na składowisko, będą wykorzystywane w cementowni jako paliwo. Zostaną również wymienione przestarzałe zbiorniki i pompownie w legnickim Zakładzie Produkcji Wody.

"Przedsięwzięcia te w efekcie polepszą stan środowiska i jakość wody w legnickich kranach" - dodał Borkacki.

Dotacja jest udzielana w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Potrzebne miastu inwestycje wesprze także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu, który przekaże na ten cel niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości około 16 mln zł.

"Zgodnie z unijną dyrektywą już w 2015 r. nie będzie można składować powstających osadów, natomiast będzie wymagana ich utylizacja. LPWiK, inwestując, uniknie słonych kar finansowych" - twierdzi prezes WFOŚIGW we Wrocławiu Marek Mielczarek.

Wszystkie prace mają być zakończone do końca 2015 roku.

LPWiK nie jest jedynym beneficjentem tego największego programu w historii Unii Europejskiej. Na Dolnym Śląsku w ramach programu Infrastruktura i Środowisko jest jeszcze 26 projektów obsługiwanych przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Ich łączna wartość wynosi ponad 850 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.