57 mln zł na remont kanalizacji w Legnicy

Za ponad 57 mln zł Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wybuduje 4 km kanalizacji i rozwiąże problem osadów z oczyszczalni ścieków. Zostaną także wymienione przestarzałe zbiorniki i pompownie w Zakładzie Produkcji Wody.
57 mln zł na remont kanalizacji w Legnicy
Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Robert Borkacki, w czwartek WFOŚiGW podpisał umowę z Legnickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji dotyczącą unijnej dotacji w wysokości 22 mln zł.

Pieniądze te dofinansują budowę 4 km kanalizacji na ul. Jaworzyńskiej i Nowodworskiej, dzięki czemu zmniejszy się zanieczyszczenie wód i gleby oraz zostaną zlikwidowane przestarzałe szamba. Dotacja pozwoli także na zagospodarowanie osadów z oczyszczalni ścieków, które jako uciążliwy dla środowiska odpad, zamiast na składowisko, będą wykorzystywane w cementowni jako paliwo. Zostaną również wymienione przestarzałe zbiorniki i pompownie w legnickim Zakładzie Produkcji Wody.

"Przedsięwzięcia te w efekcie polepszą stan środowiska i jakość wody w legnickich kranach" - dodał Borkacki.

Dotacja jest udzielana w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Potrzebne miastu inwestycje wesprze także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu, który przekaże na ten cel niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości około 16 mln zł.

"Zgodnie z unijną dyrektywą już w 2015 r. nie będzie można składować powstających osadów, natomiast będzie wymagana ich utylizacja. LPWiK, inwestując, uniknie słonych kar finansowych" - twierdzi prezes WFOŚIGW we Wrocławiu Marek Mielczarek.

Wszystkie prace mają być zakończone do końca 2015 roku.

LPWiK nie jest jedynym beneficjentem tego największego programu w historii Unii Europejskiej. Na Dolnym Śląsku w ramach programu Infrastruktura i Środowisko jest jeszcze 26 projektów obsługiwanych przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Ich łączna wartość wynosi ponad 850 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE