PARTNER PORTALU
  • BGK

6,8 mln zł z UE na termomodernizację szkół w Lublinie

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    17 grudnia 2009 - 14:36

W Lublinie podpisana została umowa o dofinansowanie projektu "Termomodernizacja oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Lublinie", który uzyskał 6,8 mln złotych dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko (PIiŚ).
Podmiotem odpowiedzialnym za realizację tej inwestycji jest Miasto Lublin. Rozliczenie inwestycji planowane jest na koniec roku 2010. Inwestycja obejmie: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1.

Zakres inwestycji obejmuje docieplenie ścian zewnętrznych, dachów i stropodachów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, a także modernizację centralnego ogrzewania i węzłów cieplnych oraz wykonanie instalacji solarnej na budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1.

Dzięki realizacji tego projektu zmniejszy się zużycie energii o około 3141,1 Mwh/rok, ograniczona zostanie również emisja CO2 o 1 502,5 ton/rok.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 15 744 700,66 zł. Termin realizacji inwestycji planowany jest na lata 2007- 2010. Projekt obecnie zrealizowany jest w 85%.

W PIiŚ na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej przeznaczono około 230 mln złotych ze środków Unii Europejskiej. Refundowane są wydatki na ocieplenie obiektu, wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne, przebudowę systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła), systemów wentylacji i klimatyzacji.

W kraju podpisano dotychczas 5 umów termonodernizacyjnych na kwotę dofinansowania z Unii Europejskiej prawie 68 mln złotych. Odbył się jeden nabór wniosków, w ramach którego wpłynęło 135 aplikacji. W ocenie merytorycznej II stopnia znajduje się obecnie 18 wniosków.

W połowie 2010 r. planuje się podpisanie kolejnych umów o dofinansowanie inwestycji. Ze względu na wykorzystanie całej alokacji na realizację projektów w zakresie termomodernizacji, nie planuje się kolejnych naborów wniosków.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.