PARTNER PORTALU
  • BGK

60 km sieci kanalizacyjnej w Strzelinie

  • AT    25 września 2012 - 18:29
60 km sieci kanalizacyjnej w Strzelinie

W gminie Strzelin wybudowano 60 kilometrów sieci kanalizacyjnej i 10 kilometrów wodociągów. Z nowych inwestycji o wartości ponad 88 milionów złotych skorzysta około 5 tys. mieszkańców, nie tylko w gminie.
Zyskają także Wrocławianie. Mniej zanieczyszczona Oława, nad którą leży Strzelin, to w konsekwencji mniej zanieczyszczona Odra.

Inwestycje strzelińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji zostały dofinansowane  ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W gminie zakończono prace montażowe sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Strzelinie oraz w miejscowościach Mikoszów, Gęsiniec.

Czytaj też: Tam kanalizacja zastąpi szamba

Prace trwają jeszcze w Strzegowie, Szczodrowicach i w Białym Kościele. Przeprowadzono próby rozruchowe na przepompowniach ścieków w Chociwelu, na Osiedlu Wschodnim w Strzelinie oraz w Kuropatniku, Mikoszowie i Pęczu.

Trwa także rozruch unowocześnionej oczyszczalni ścieków: osadników, pompowni osadów i reaktorów oraz solarnej suszarni osadów i stacji pomp ciepła.

Na Dolnym Śląsku jest realizowanych i przygotowywanych 10 projektów z Programu Infrastruktura i Środowisko obsługiwanych przez WFOŚiGW we Wrocławiu.

- Ich łączna wartość to ponad pół miliarda złotych – ocenia Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Fundusz m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach; ocenia złożone wnioski;
zawiera umowy; rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.

Samorządowcy zakończyli już budowę nowych oczyszczalni ścieków w Sulikowie i Nowogrodźcu i unowocześnili zakład w Środzie Śląskiej. Zmodernizowane zostaną jeszcze oczyszczalnie w: Dzierżoniowie, Oławie, Strzegomiu, Chociwelu i Bielawie.

W regionie powstanie łącznie 450 kilometrów kanalizacji i sieci wodociągowej.

Środki Programu Infrastruktura i Środowisko to 27,9 miliardów euro - największa kwota pośród programów realizowanych kiedykolwiek w Unii Europejskiej, służąca rozwojowi infrastruktury, budowie dróg, kolei, mostów i kanalizacji, jak również obiektów nauki czy urządzeń sportowych. Prawie 5 miliardów euro przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. POIiŚ jest realizowany w Polsce od roku 2007 i potrwa do 2013 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.