PARTNER PORTALU
  • BGK

70 mln zł na linię tramwajową

  • www.esosnowiec.pl    9 stycznia 2013 - 09:11
70 mln zł na linię tramwajową

Linia tramwajowa nr 15 łącząca Sosnowiec z Katowicami do najbardziej obleganych nie należy. Tramwaje Śląskie od dawna myślą nad tym, by to zmienić.
Spółka będzie się starała pozyskać dofinansowanie unijne do projektu „Przedłużenie linii tramwajowej do osiedla Zagórze w Sosnowcu". Koszt tej inwestycji oceniono na 70 milionów złotych.

Jak informuje Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich, jest już potrzebna dokumentacja całego przedsięwzięcia a w styczniu spółka spodziewa się otrzymać pozwolenie na budowę. I choć nie oznacza to, że inwestycja ruszy z dnia na dzień, będzie to pierwszy krok do realizacji planów sprzed kilkunastu lat.

Trasa „piętnastki" ma zostać zmodernizowana i przedłużona, ma też zostać dobudowany drugi tor przy ulicy Sobieskiego. 10 z 30 zamówionych w bydgoskiej firmie niskopodłogowych wagonów ma obsługiwać właśnie tę linię. To jednak nie koniec pomysłów związanych z trasą „piętnastki". By linia, która do obleganych nie należy, zyskała na popularności wśród pasażerów, konieczne jest jej przedłużenie od końca pętli do wielkiego blokowiska na Zagórzu. By to wszystko dało się zrealizować potrzebne będzie poprowadzenie tunelu pod ulicą Braci Mieroszewskich.

W efekcie zmian powstać ma 4 km nowego torowiska a trasa od tunelu prowadziłaby jednopoziomowym skrzyżowaniem z Aleją Wolności, dalej wiodłaby przez ulicę Białostocką, Aleję Paderewskiego i Rydza Śmigłego w okolice skrzyżowania z ulicą Braci Mieroszewskich, gdzie powstać musiałaby pętla. Po takich zmianach rzesze sosnowiczan mieszkających na Zagórzu mogłoby z tej linii korzystać.

Plany na tym się nie kończą. Pomysły dotyczące zmian są jeszcze bardziej śmiałe. W przyszłości tramwaj mógłby dojeżdżać też do ulicy Lenartowicza a stamtąd by docierał do Kazimierza, gdzie obecnie kursuje linia nr 27.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.