PARTNER PORTALU
  • BGK

70 solarisów dla Białegostoku

  • PAP    5 października 2011 - 15:14
70 solarisów dla Białegostoku

70 autobusów dostarczy miastu Białystok na potrzeby komunikacji miejskiej firma Solaris Bus &Coach SA. Strony podpisały w środę umowę w tej sprawie. Autobusy będą kosztować ok. 85 mln zł, z czego dwie trzecie to dotacja z UE.
Jak powiedział na konferencji prasowej wiceprezydent Białegostoku (zabierz głos/oceń prezydenta) Adam Poliński, połowa autobusów zostanie dostarczona jeszcze w listopadzie, pozostałe 35 w kwietniu 2012 roku.

Poliński podkreślił, że obecnie kupowane autobusy są największym takim jednorazowym zakupem w historii komunikacji miejskiej w Białymstoku. Przypomniał, że kupowanie autobusów jest jednym z elementów całego projektu unowocześniania komunikacji w mieście, który jest sukcesywnie realizowany od 2005 roku. Obecnie wdrażany jest trzeci etap tego projektu. Wszystkie etapy są dofinansowane z UE.

Czytaj też: Nowe autobusy dla MPK w Krakowie

Poliński powiedział, że obecne zakupy autobusów zapewniają miastu wszystkie potrzeby w tym zakresie na najbliższych kilka lat. Tabor został bowiem gruntownie odnowiony. Obecnie średnia wieku autobusów miejskich w Białymstoku to około 8 lat. Po najnowszej dostawie będzie to 4,5 roku.

Na ulice Białegostoku wyjedzie łącznie 40 autobusów jednoczłonowych, tzw. krótkich i 30 długich przegubowych. Wszystkie będą wyposażone w klimatyzację, elektroniczny system informacji, udogodnienia dla niepełnosprawnych, pełny monitoring wizyjny.

W ramach pierwszego etapu unowocześniania komunikacji miejskiej w Białymstoku zakupiono 43 autobusy i wyremontowano 6 ulic w mieście. Kosztowało to łącznie 66 mln zł. Drugi etap obejmował zakup 48 autobusów oraz remont 5 ulic, a także wprowadzenie biletu elektronicznego. Dobiega końca wdrażanie tego etapu. Jego wartość to 156,6 mln zł z czego z UE pochodzi 117,1 mln zł.

Trzeci etap to obok zakupu 70 autobusów przebudowa dwóch kluczowych, bardzo ruchliwych ulic w centrum miasta: Piłsudskiego i Sienkiewicza oraz budowa na ich skrzyżowaniu dużego centrum przesiadkowego, podziemnych przejść dla pieszych oraz wdrożenie elektronicznego systemu zarządzania ruchem. Wartość tych inwestycji to 195,6 mln zł, z czego z UE pochodzi 119,2 mln zł. Cały trzeci etap zostanie zakończony w 2013 roku.

Rocznie autobusami białostockiej komunikacji miejskiej jeździ około 97 mln pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Metody, 2011-10-05 16:12:53

    To jest KOnieczne !!! Do POniekąd najważniejszych ludzi!!!