PARTNER PORTALU
  • BGK

8,5 mln kosztowała modernizacja łódzkiego pociągu

  • PAP    28 marca 2013 - 16:58
8,5 mln kosztowała modernizacja łódzkiego pociągu

8,5 mln zł kosztowała modernizacja pociągu EN-57, który jest własnością samorządu województwa łódzkiego. Zmodernizowany skład wyruszy w Wielką Sobotę na trasę z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego.
Jak poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski w Łodzi, pociąg może osiągać prędkość do 120 km na godzinę.

W zmodernizowanym składzie zamontowano automat do sprzedaży przekąsek i napojów oraz składane wieszaki na rowery. Szyby zostały przyciemnione i wyposażone w powłokę refleksyjną odbijającą promienie słoneczne. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, w pociągu zainstalowano monitoring. Zamontowano również kamery śledzące trasę przejazdu i rejestrator rozmów w kabinie maszynisty oraz system oświetlenia awaryjnego, umieszczony w podłodze pociągu.

Zmodernizowany EN-57 posiada także nowoczesny system sterowania drzwi, gniazdka do podłączenia mobilnych urządzeń elektrycznych, monitory LCD. Przedziały są klimatyzowane. Skład jest wyposażony w toalety z tzw. ekologicznym obiegiem zamkniętym, a także urządzenia ułatwiające podróżowanie osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, oraz miejsca do przewijania niemowląt.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, to drugi z serii czterech pojazdów modernizowanych przez konsorcjum firm Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki i Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz. Wcześniej unowocześniono osiem takich składów.

W połowie roku samorząd chce ogłosić przetarg na modernizację dwóch kolejnych oraz podniesienie standardu czterech następnych tego typu pociągów. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków samorządu. Tym samym najpóźniej do 2015 roku zmodernizowanych lub unowocześnionych ma zostać 17 tego typu składów w ramach Przewozów Regionalnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jerzy Świątek Piotrków Tr, 2013-03-29 18:20:00

    brawo,tylko czy on będzie jezdził na stałe na tej trasie,czy tylko z okazji świąt ?
  • Bolesław Herudziński, 2013-03-29 12:22:21

    Wielkie brawa dla wielkiego wkładu i wielkich osiągnięć na polu wielkiego kolejowego bałaganu modernizacyjnego dla Urzędu Marszałkowskiego. To wielkie wydarzenie, że zmodernizowany skład wyruszy w Wielką Sobotę do Piotrkowa Trybunalskiego i mam nadzieję iż nie zazimuje w tym dumnym grodzie, a ruszy ...w dalszą drogę jako "Piotrkowianin"  rozwiń