PARTNER PORTALU
  • BGK

8,5 mln zł na rozbudowę zakładu zagospodarowania odpadów w Hajnówce

  • PAP    22 stycznia 2014 - 15:54
8,5 mln zł na rozbudowę zakładu zagospodarowania odpadów w Hajnówce

- Blisko 8,5 mln zł dotacji z UE otrzyma Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych na rozbudowę zakładu zagospodarowania odpadów w Hajnówce (Podlaskie). 22 stycznia podpisano umowę w tej sprawie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Wartość całej inwestycji to 13,6 mln zł. Dotacja pochodzi z programu Infrastruktura i Środowisko. Już wcześniej inwestor - hajnowskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych - informował, że konkretna wysokość dotacji zostanie określona po przetargach, które będą ogłoszone po podpisaniu umowy na dotację.

W ramach inwestycji powstanie kompostownia odpadów, pole składowe o powierzchni 1,2 ha na pochodzący z segregacji odpadów piasek, żużel czy popiół oraz takie odpady kompostowe, które nie nadają się do wykorzystania w rolnictwie. Ma być też kupiona rozdrabniarka do odpadów wielkogabarytowych, użyteczna przy np. demontażu zużytych mebli.

Czytaj tez:  Śmieci są coraz droższe

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych należy do samorządu Hajnówki. Zajmuje się gospodarką odpadami z terenu trzech południowych powiatów województwa podlaskiego: hajnowskiego, bielskiego i siemiatyckiego. Śmieci dowożą tam podmioty, które wygrały przetargi na odbiór odpadów w gminach na terenie tych powiatów.

Zakład zagospodarowania odpadów w Hajnówce może rocznie przerobić ok. 32 tys. ton śmieci, obecnie przyjmuje ponad 20 tys. ton. Prezes przedsiębiorstwa Jarosław Kot mówił w grudniu, że np. budowa pola składowego powinna zabezpieczyć potrzeby w zakresie składowania śmieci na 15 lat.

W przesłanym w środę komunikacie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Białymstoku podkreśla, że rozbudowa zakładu zagospodarowania odpadów w Hajnówce ma być zrealizowana do końca 2015 r. Z inwestycji skorzysta ok. 151 tys. mieszkańców z 26 gmin.

Dotychczas - wliczając hajnowski projekt - WFOŚiGW podpisał 10 umów na dofinansowanie z UE inwestycji związanych z ochroną środowiska z programu Infrastruktura i Środowisko. 6 z nich dotyczyło gospodarki wodno-ściekowej, cztery odpadów. Wartość tych inwestycji to ponad 227 mln zł, z czego z UE pochodzi 112 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.