PARTNER PORTALU
  • BGK

”Szpilkostrada” na wrocławskim rynku – budowa ruszy jesienią?

  • pt    31 lipca 2014 - 11:58
”Szpilkostrada” na wrocławskim rynku – budowa ruszy jesienią?

Wiesz co to jest „szpilkostrada”? Chcą zbudować taką na wrocławskim rynku.
 „Szpilkostrada” to szeroki na 6 metrów pas, po którym łatwiej będzie się poruszać przede wszystkim osobom niepełnosprawnym na wózkach. Jako pierwszy powstanie trakt na wschodniej pierzei wrocławskiego rynku (po stronie Feniksu), od ul. Wita Stwosza do ul. Świdnickiej.

Czytaj: A we Włocławku rynek przerobiono na betonową pustynię

- Ta inwestycja to ukłon w stronę osób niepełnosprawnych, tak by mogły korzystać z przestrzeni rynku w sposób najbardziej komfortowy – mówi Barbara Zielińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Z nowych wygodnych ścieżek będą z pewnością korzystali także rodzice z dziećmi w wózkach. Taki wydzielony gładki pas z radością przywitają także panie chodzące na szpilkach – dodaje.

Czytaj też: W Krakowie rynek niszczą upały

Szeroki pas powstanie między letnimi ogródkami a latarniami, na starym trakcie jezdni. – Będzie zbudowany z kostki granitowej łupanej, która ma inna strukturę (jest bardziej równa i szorstka), a spoiny między elementami węższe - mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta i dodaje, że budowa pierwszego odcinka trasy może rozpocząć się jeszcze jesienią tak, by zdążyć z jego ukończeniem przed rozkładaniem stoisk Jarmarku Bożonarodzeniowego.

To wariant prawdopodobny przy założeniu, że przetarg zostanie rozstrzygnięty bez odwołań, kamieniołom wyprodukuje i dostarczy w krótkim czasie żądaną ilość specjalnej kostki a pogoda pozwoli na jej ułożenie.

Przy takim scenariuszu w przyszłym roku nowa nawierzchnia pojawiłaby się na pozostałych pierzejach: północnej i południowej oraz zachodniej. – Projekt będziemy konsultować z właścicielami restauracji czy punktów usługowych. Mamy nadzieje, że nasza inwestycja spotka się z ich zrozumieniem – zapowiada Barbara Zielińska.

Pomysłu na bardziej przyjazny dla nas rynek szukamy od kilku lat – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych we wrocławskim magistracie, który sam porusza się na wózku inwalidzkim.

W 2010 r. w ramach testowania nowych technologii przerwy między kostkami na fragmencie nawierzchni przy przejściu na pl. Solny  wypełniono specjalną spoiną na bazie żywicy.  – Miało być na wieki, wyszło na bardzo krótko – mówi Skrzyński: żywica nie wytrzymała nawet dwóch sezonów letnich i zimowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • U.Daniło, 2014-08-01 19:00:44

    A może Władze Wrocławia zrobią takie szpilkostrady na pl.Grunwaldzkim. Bo przed Pasażem Grunwaldzkim też przy wejściu głównym jest ogromny plac pokryty "kamorami".Przerywniki z czerwonego gazobetonu zamiast wzdłuż są zrobione w poprzek. Tak, że chodzenie jest bardzo trudne nie tylko dla n...iepełnosprawnych lecz też dla starszych, z chorymi nogami( kolanami). Ciekawe gdzie był inspektor Nadzoru Budowlanego , który powinien te prace odebrać po zakończeniu budowy. Powinien za karę chodzić tu w damskich butach o cienkiej podeszwie godzinę dziennie bez przerwy. Skandal  rozwiń