PARTNER PORTALU
  • BGK

„Rodzina na swoim”polem do nadużyć

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    16 kwietnia 2013 - 07:09
„Rodzina na swoim”polem do nadużyć

Program „Rodzina na swoim” okazał się polem do nadużyć.
„Obniżymy cenę metra kwadratowego, ale w zamian muszą państwo kupić garaż za 60 tys. zł. Dzięki temu cena zmieści się w rządowym limicie" - tak wielu deweloperów zachęcało do zakupu nieruchomości z dopłatą w ramach programu „Rodzina na swoim" - donosi „Rzeczpospolita".

Pozwalało to spełnić jeden z istotnych warunków skorzystania z ośmioletnich dopłat do odsetek od kredytu hipotecznego. Może się okazać, że ten proceder jest niezgodny z prawem i może zacząć go ścigać prokuratura.

Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym, kto naraża finanse publiczne na uszczuplenie przez nienależną wypłatę dotacji, podlega karze grzywny, której wysokość zależy od zamożności i zarobków sprawcy i może wynieść np. kilkaset tysięcy złotych.

W najgorszym wypadku kredytobiorcę mogą spotkać jeszcze bardziej nieprzyjemne konsekwencje. „Gdyby sąd uznał, że umowa zakupu mieszkania po cenie określonej w akcie notarialnym jest pozorna, nabywca mógłby być skazany za podanie nierzetelnych informacji w celu uzyskania wsparcia ze środków publicznych" - ocenia adwokat Marcin Danilewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.