PARTNER PORTALU
  • BGK

850 mln zł na spalarnie śmieci

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    23 czerwca 2010 - 14:32
850 mln zł na spalarnie śmieci

Warunkiem otrzymania dofinansowana z Unii Europejskiej jest podjęcie decyzji przez władze Łodzi o lokalizacji Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych.
Jako miejsce inwestycji wskazano tereny w pobliżu EC-4. Wkrótce w tej sprawie wypowie się Rada Miejska. Jest już przygotowana uchwała.

- Kompletujemy wszystkie dokumenty i do 30 czerwca chcemy złożyć wniosek, by uzyskać unijne dofinansowanie wysokości ok. 60% kosztów budowy, które wyniosą ponad 850 mln zł - powiedział wiceprezydent Dariusz Joński, cytowany przez Urząd Miasta.

O konieczności powstania i bezpieczeństwie takiej inwestycji mieszkańców okolicznych osiedli przekonywali również przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ i dr hab. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej.

Jak tłumaczył ekspert z Politechniki Łódzkiej, taki właśnie kierunek w gospodarce odpadami wytycza Unia Europejska. Spalanie śmieci powinno zastąpić najpopularniejsze obecnie w Polsce składowanie. Po spaleniu odpadów pozostaje tylko 10% ich początkowej masy.

Proces ten pozwala również na pozyskanie energii elektrycznej i cieplnej, przez stanowi alternatywę dla elektrowni korzystających z paliw kopalnych. Z odpadów, co prawda można pozyskać mniej energii niż z węgla, ale i tak jest to potężne źródło do wykorzystania.

Badania pokazują również, że oddziaływanie tego typu instalacji na środowisko jest mniej szkodliwe niż składowanie odpadów.

O wyborze lokalizacji spalarni zadecydowała łatwość przyłączenia instalacji do sieci ciepłowniczej i elektrycznej oraz dobry układ transportowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • G4D - Mariusz Grunt , 2010-06-24 17:57:04

    Moja firma G4D zajmuje się min. organizowaniem współpracy sektora prywatnego i publicznego w segmencie ochrona środowiska. Samorząd ma możliwośc pozyskania tanego kredytu, a prywatny inwestor w wielu wypadkach oferuje technologię. Nie chodzi mi tu o skomplikowane PPP, ale o spółki celowe. Podzielam ...rację mojego przedmówcy że sens mają tylko działania zintegrowane oparte na wielokierunkowym zagospodarowaniu odpadów a nie tylko na ich spalaniu. Ile można zrobić za te 850 mln zł Moim zdaniem lansowanie spalarni jako jedynej słusznej drogi narusza art. 44 ust. 3 ustawy o finansach publicznych Wydatki publiczne powinny być dokonywane 1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad: a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, b) optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów; Czy RIO tego nie widzi? Samorządy i sektor prywaty zainteresowany mądrą współpracą proszę o kontakt: G4D@hoga.pl  rozwiń
  • Kanadyjczyk - ZSGO - BioCrudetechnology, 2010-06-23 15:42:04

    Spalanie odpadow to TYLKO jedna z metod i nie optymalnych - bo i po coz spac biomase z ktore mozna produkowac energie, gaz czy biopaliwa i miec jeszcze dodatkowo wysokokalorzyczny nawoz - takie technologie istnieja TYLKO trzeba podejsc do temat KOMPLEKSOWO a nie jednostronnie - w Kodzi wypowiadali s...ie ci co sprzedaja Instalacje Spalarni - ale sa Firmy, ktore lansuja Zintegrowany System Gospodarki Odpadami, gdzie sie uzyskuje Optymim ze smieci - roznymi technikami - takie jest podejscie Kanadyjczykow - BioCrudetechnology - ale w POlsce dalej dziala prywata, dlatego BioCrude raczej patrzy na Indie i Chiny.... chyba ze znajdzie sie w Polsce jakis Madry i zaprosi Kanadyjczykow do stolu - a oplaca sie bo maja na te inwestycje pieniadze , nawet do 100 % Kosztow Inwestycji. Proponuje kontakt tadejurkiewicz@hotmail.com 032 209 44 56  rozwiń