9,9 zł od osoby za wywóz śmieci w Tarnowie

Za wywóz śmieci od lipca przyszłego roku mieszkańcy Tarnowa zapłacą 9,9 zł od osoby, którzy selekcjonują odpady. Według władz miasta nowa stawka będzie niższa od obecnej w przypadku gospodarstw domowych liczących od jednej do czterech osób.
9,9 zł od osoby za wywóz śmieci w Tarnowie
Jak poinformowała w piątek rzecznik tarnowskiego magistratu Dorota Kunc-Pławecka, nowa opłata ustalona będzie według liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Takie rozwiązanie poparły spółdzielnie mieszkaniowe oraz ankietowani mieszkańcy domów jednorodzinnych, a o jego wprowadzeniu zdecydowali radni.

Stawkę 9,9 zł za osobę zapłacą gospodarstwa, które selekcjonują odpady. W przypadku, gdy nie są one zbierane w taki sposób, opłata będzie wyższa o 50 proc.

Według wyliczeń władz miasta w przypadku gospodarstw domowych, które liczą od jednej do czterech osób po wprowadzeniu nowej stawki będą płacić mniej. Natomiast w przypadku spółdzielni mieszkaniowych będzie nieznacznie drożej - o ok. 2 zł miesięcznie.

Czytaj też:  Kalkulator opłat za odbiór odpadów

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach najpóźniej do 1 lipca 2013 r. w gminach ma powstać nowy system gospodarowania odpadami. Właścicielem odpadów stanie się gmina, to ona ustali m.in. stawki za wywóz śmieci, które zapłaci każdy z mieszkańców.

Gmina będzie też odpowiedzialna za zorganizowanie systemu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i za ich późniejsze zagospodarowanie. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy.

W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 r. na wprowadzenie nowych rozwiązań.

Ustawa daje możliwość wyboru spośród kilku metod ustalania wysokości opłaty: według liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, ilości zużytej wody z danej nieruchomości, powierzchni lokalu mieszkalnego czy od gospodarstwa domowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Może źle się wyraziłem, więc sformułuję pytanie inaczej! ILE MUSZĘ WYSEGREGOWAĆ WORKÓW NA KWARTAŁ, ABY WŁADZE UZNAŁY, ŻE SEGREGUJĘ ODPADY I NALICZAŁY MI NIŻSZĄ STAWKĘ?

Taki jeden, 2012-12-02 06:51:26 odpowiedz

A może wreszcie mi ktoś powie , co to znaczy segregować odpady?? - Proszę bardzo - wejść na google.pl i wpisać hasło "system eko ab" - i czytać a nawet oglądać na czym polega selektywna zbiórka odpadów... To jest sposób dla budynków wielorodzinnych - czyli dla tej zabudowy gdzie praktyczni...e teraz nie ma na poważnie selektywnej zbiórki odpadów. rozwiń

EKO AB, 2012-12-01 15:46:23 odpowiedz

A może wreszcie mi ktoś powie , co to znaczy segregować odpady?? A dokładnie kiedy władza wszechmocna uzna, że segreguję i będę mógł korzystać z niższego haraczu płaconego miastu za życie (śmiecenie jest jednym z aspektów życia). Czy jak oddam 1 worek na miesiąc to już segreguję, czy może wystarczy... oddać 1 na kwartał, a może trzeba wytworzyć 1 worek selektów na tydzień!!!??? Wszyscy piszą, że jak będe segregował to będę miał taniej, ale nikt nie pisze co to znaczy segregować w praktycznym, mierzalnym aspekcie! Czyli jak zwykle w Polsce "pic na wodę" z tym segregowaniem śmieci rozwiń

Taki jeden, 2012-12-01 11:49:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE