PARTNER PORTALU
 • BGK

9,9 zł od osoby za wywóz śmieci w Tarnowie

 • PAP    30 listopada 2012 - 16:59
9,9 zł od osoby za wywóz śmieci w Tarnowie

Za wywóz śmieci od lipca przyszłego roku mieszkańcy Tarnowa zapłacą 9,9 zł od osoby, którzy selekcjonują odpady. Według władz miasta nowa stawka będzie niższa od obecnej w przypadku gospodarstw domowych liczących od jednej do czterech osób.
Jak poinformowała w piątek rzecznik tarnowskiego magistratu Dorota Kunc-Pławecka, nowa opłata ustalona będzie według liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Takie rozwiązanie poparły spółdzielnie mieszkaniowe oraz ankietowani mieszkańcy domów jednorodzinnych, a o jego wprowadzeniu zdecydowali radni.

Stawkę 9,9 zł za osobę zapłacą gospodarstwa, które selekcjonują odpady. W przypadku, gdy nie są one zbierane w taki sposób, opłata będzie wyższa o 50 proc.

Według wyliczeń władz miasta w przypadku gospodarstw domowych, które liczą od jednej do czterech osób po wprowadzeniu nowej stawki będą płacić mniej. Natomiast w przypadku spółdzielni mieszkaniowych będzie nieznacznie drożej - o ok. 2 zł miesięcznie.

Czytaj też:  Kalkulator opłat za odbiór odpadów

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach najpóźniej do 1 lipca 2013 r. w gminach ma powstać nowy system gospodarowania odpadami. Właścicielem odpadów stanie się gmina, to ona ustali m.in. stawki za wywóz śmieci, które zapłaci każdy z mieszkańców.

Gmina będzie też odpowiedzialna za zorganizowanie systemu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i za ich późniejsze zagospodarowanie. Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy.

W drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Władze lokalne mają czas do połowy 2013 r. na wprowadzenie nowych rozwiązań.

Ustawa daje możliwość wyboru spośród kilku metod ustalania wysokości opłaty: według liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, ilości zużytej wody z danej nieruchomości, powierzchni lokalu mieszkalnego czy od gospodarstwa domowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Taki jeden, 2012-12-02 06:51:26

  Może źle się wyraziłem, więc sformułuję pytanie inaczej! ILE MUSZĘ WYSEGREGOWAĆ WORKÓW NA KWARTAŁ, ABY WŁADZE UZNAŁY, ŻE SEGREGUJĘ ODPADY I NALICZAŁY MI NIŻSZĄ STAWKĘ?
 • EKO AB, 2012-12-01 15:46:23

  A może wreszcie mi ktoś powie , co to znaczy segregować odpady?? - Proszę bardzo - wejść na google.pl i wpisać hasło "system eko ab" - i czytać a nawet oglądać na czym polega selektywna zbiórka odpadów... To jest sposób dla budynków wielorodzinnych - czyli dla tej zabudowy gdzie praktyczni...e teraz nie ma na poważnie selektywnej zbiórki odpadów.  rozwiń
 • Taki jeden, 2012-12-01 11:49:20

  A może wreszcie mi ktoś powie , co to znaczy segregować odpady?? A dokładnie kiedy władza wszechmocna uzna, że segreguję i będę mógł korzystać z niższego haraczu płaconego miastu za życie (śmiecenie jest jednym z aspektów życia). Czy jak oddam 1 worek na miesiąc to już segreguję, czy może wystarczy... oddać 1 na kwartał, a może trzeba wytworzyć 1 worek selektów na tydzień!!!??? Wszyscy piszą, że jak będe segregował to będę miał taniej, ale nikt nie pisze co to znaczy segregować w praktycznym, mierzalnym aspekcie! Czyli jak zwykle w Polsce "pic na wodę" z tym segregowaniem śmieci  rozwiń