PARTNER PORTALU
  • BGK

90 proc. dofinansowania na podłączenie budynków do kanalizacji

  • PAP    28 maja 2014 - 16:09
90 proc. dofinansowania na podłączenie budynków do kanalizacji

- Dolnośląskie samorządy mogą pozyskać 90 proc. dofinansowania na budowę podłączeń budynków do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczył na ten cel 20 mln zł.
Jak powiedział rzecznik prasowy WFOŚiGW we Wrocławiu Robert Borkacki, do końca 2015 r. Polska zobowiązała się wypełnić unijną dyrektywę dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Nakazuje ona m.in. znaczne ograniczyć odprowadzanie związków azotu i fosforu do wód.

"Niespełnienie jej zapisów zagraża poważnymi karami finansowymi dla samorządów, a w konsekwencji także podwyżkami opłat dla mieszkańców. Dlatego nasz fundusz przeznacza 20 mln zł na inwestycje, które pomogą wypełnić unijne zobowiązania" - twierdzi prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Marek Mielczarek.

Czytaj też:  Dotacja na kanalizację i wodociągi we Wrocławiu

W WFOŚiGW we Wrocławiu można pozyskać dofinansowanie na budowę podłączeń budynków do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Z pomocy mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych samorządów.

"Dofinansowanie pozyskane przez samorządy będzie możliwe do sfinansowania budowy przyłączy kanalizacyjnych m.in. w gospodarstwach domowych, w tym również zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe, w gospodarstwach agroturystycznych oraz w obiektach użyteczności publicznej, jak szpitale czy szkoły" - dodał Borkacki.

Dzięki programowi zostanie wykonanych 3,9 tys. podłączeń. Kwota dofinansowania wynosi do 90 proc. wartości kosztów kwalifikowanych zadania, w tym do 45 proc. to pożyczka i do 45 proc. to dotacja. Koszty kwalifikowane to m.in. zakup materiałów, roboty budowlano-montażowe związane z usługą wykonania podłączeń budynków do sieci kanalizacji sanitarnej, wykonanie dokumentacji projektowej, a także nadzory i obsługa geodezyjna.

Nabór wniosków będzie prowadzony do końca czerwca 2015 r. lub do wyczerpania puli środków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.