PARTNER PORTALU
  • BGK

99 proc. gmin zorganizowało przetargi śmieciowe

  • PAP    29 czerwca 2013 - 12:20
99 proc. gmin zorganizowało przetargi śmieciowe

Przetargi na odbiór odpadów komunalnych zorganizowało 99 proc. gmin, czyli 2459 z 2479 gmin w Polsce - poinformował w piątek resort administracji i cyfryzacji. W 1972 samorządach wyłoniono już firmy i podpisano z nimi umowy.
MAC w komunikacie poinformował także, że w dalszych 317 gminach wyłoniono już zwycięskie firmy, a odpowiednie umowy są przygotowywane. Z danych resortu administracji wynika też, że w 170 samorządach trwają jeszcze przetargi, a tylko 20 gmin nie zorganizowało takich postępowań.

Według czwartkowych danych najwięcej gmin, które zrezygnowały z przetargów jest w województwach lubuskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Czytaj też: Za mało wiemy o ustawie śmieciowej

"Gminy, które nie zdążą do 1 lipca br. z zakończeniem przetargu oraz te, które przetargu jeszcze nie ogłosiły, zadeklarowały wojewodom, iż odbiór odpadów zostanie przez nie zorganizowany" - podkreślił rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek. Dodał, że wojewodowie na bieżąco monitorują sytuację w takich gminach.

Cytowany przez resort minister Michał Boni zaznaczył, że "naszym celem jest dopilnowanie tego, żeby śmieci były odbierane tak, jak wymaga tego ustawa".

1 lipca samorządy przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Do tego czasu samorządy były także zobligowane do przeprowadzenia przetargów na odbiór i zagospodarowanie śmieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.