PARTNER PORTALU
  • BGK

A tak odpracowywali dług czynszowi dłużnicy w Toruniu

  • PAP    7 marca 2013 - 20:50

101 zadłużonych mieszkańców lokali komunalnych w Toruniu odpracowało do tej pory ponad 140 tys. zł długów. Rok temu miasto uruchomiło program odpracowywania zaległości przez prace porządkowe i remontowe.
W styczniu 2012 r. w życie weszła uchwała Rady Miasta Torunia, która umożliwiła uruchomienie projektu odpracowywania zaległości. Jak poinformował prezydent miasta Michał Zaleski, dotychczas z programu skorzystało 101 osób, które odpracowały swoje zadłużenie w sumie na ponad 140 tys. zł.

Czytaj też: Lokatorze odpracuj swoje zadłużenei czynszowe

"To jednak nie koniec programu i nadal mogą z niego skorzystać wszystkie osoby pełnoletnie, które mieszkają w zadłużonym mieszkaniu i odpowiadają za powstanie zaległości. Kwota zadłużenia nie powinna przekraczać 15 tys. złotych. Jednak w przypadku, gdy zaległości są wyższe, decyzję o możliwości przystąpienia do programu podejmuje dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który administruje komunalnymi lokalami" - zaznaczył Zaleski.

Za każdą przepracowaną godzinę wykonanych prac na konto dłużnika zapisywane jest 6,50 zł brutto, natomiast za prace remontowe 7,00 zł brutto. Jak podkreślają urzędnicy, tak "zarobione" pieniądze - z punktu widzenia prawa - nie są traktowane jak normalne wynagrodzenie za pracę i nie trzeba odliczać od nich podatku dochodowego.

Rekordzistka odpracowała w Toruniu blisko 10 tys. zł zadłużenia.

"Projekt cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób trwale bezrobotnych, w wieku 45 lat plus. Nasze przedsięwzięcie ma też wymiar społeczny i jest formą aktywizacji zawodowej, przeciwdziałającej wykluczeniu społecznemu" - podkreślił dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu Roman Bicki.

Wszystkie osoby zainteresowane odpracowaniem mogą zgłaszać się do miejskich Biur Obsługi Mieszkańców, gdzie indywidualnie ustalony zostanie zakres, termin oraz godziny, w których wykonywana będzie praca. Na podstawie dokonanych ustaleń dłużnik zawrze odpowiednią umowę z ZGM.

W chwili startu programu mieszkańcy ponad 3,2 tys. gminnych lokali w Toruniu byli zadłużeni na ponad 16 mln zł. Rekordzista jest winien ponad 130 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.