PARTNER PORTALU
  • BGK

Adam Struzik: mazowiecki samorząd będzie wspierał rozwój lotniska w Modlinie

  • PAP/JS    19 stycznia 2018 - 20:16
Adam Struzik: mazowiecki samorząd będzie wspierał rozwój lotniska w Modlinie
(fot. mat. pras.)

Samorząd województwa będzie nadal wspierał rozwój Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, a gdyby analizy wykazały cechy działania na szkodę tej spółki, to wystąpi na drogę prawną – oświadczył na konferencji prasowej w Płocku marszałek Mazowsza Adam Struzik.




  • Struzik wyliczał, że do tej pory w lotnisko w Modlinie zostało zainwestowanych 400 mln zł, z czego ponad 150 mln zł to środki unijne.
  • Zapewnił, iż "jest absolutnie przekonany o celowości projektu", jakim jest Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, który - jak dodał - "od samego początku miał służyć liniom nisko kosztowym i czarterom".
  • Marszałek przyznał, że mazowiecki samorząd jest też otwarty na alternatywne rozwiązanie, czyli na ewentualne kupno udziałów PPL.

W ten sposób odniósł się on m.in. do braku zgody Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL), innego udziałowca w porcie lotniczym Modlin, na emisję obligacji o wartości 60 mln zł, co pozwoliłoby na dalszy rozwój spółki.

Struzik poinformował, że jednym z priorytetów, który zaakceptowała Komisja Europejska, jest budowa łącznika kolejowego od stacji Modlin do terminalu na tamtejszym lotnisku, czyli linii, która miałaby powstać, jak zakłada rządowy projekt, do końca 2022 r.

"Absolutnie będziemy dalej wspierali rozwój portu w Modlinie. Jeśli nasi prawnicy powiedzą, że mamy do czynienia z cechami działania na szkodę spółki, to wystąpimy na odpowiednią drogę prawną" - oświadczył Struzik. Po czym dodał: "Jeszcze raz apeluję do pana dyrektora Szpikowskiego, dyrektora PPL, że jeśli ich lotnisko w Modlinie nie interesuje, to prosimy by przekazali swoje udziały na rzecz województwa darmo. To by było godnie i uczciwie".

Marszałek przyznał, że mazowiecki samorząd jest też otwarty na alternatywne rozwiązanie, czyli na ewentualne kupno udziałów PPL. "A jeśli nam nie chcą sprzedać, to niech sprzedadzą na wolnym runku. Na pewno znajdzie się inwestor, który te ich udziały kupi, i który będzie widział sens inwestowania w Modlinie" - powiedział.

Struzik zapewnił, iż "jest absolutnie przekonany o celowości projektu", jakim jest Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, który - jak dodał - "od samego początku miał służyć liniom nisko kosztowym i czarterom". Wyjaśnił, że właśnie pod kątem takiej działalności port ten jest rozbudowywany, "na miarę potrzeb".

"A te potrzeby dzisiaj oceniamy na 6 mln pasażerów, jeśli będzie to rosło w tempie, jak do tej pory. W związku z tym spółka złożyła wniosek i uzyskała zgodę banku, emitenta, na obligacje w wysokości 60 mln zł" - wyjaśnił marszałek.

Podkreślił, że mazowiecki samorząd zdumiewa to, iż PPL "dystansuje się" od wyrażenia zgody na emisję obligacji przez spółkę zarządzającą portem lotniczym w Modlinie. "My zabezpieczamy, jako województwo, te obligacje, natomiast od PPL oczekujemy tylko wyrażenia zgody, a tam potrzebna jest jednomyślność w tego typu rzeczach" - zauważył Struzik.

Przypomniał, że PPL było założycielem spółki w Modlinie, do której doproszono samorząd województwa i samorząd Nowego Dworu Mazowieckiego "po to, żeby skorzystać ze środków europejskich i żeby zaktywizować północną-zachodnią część regionu".

Struzik wyliczał, że do tej pory w lotnisko w Modlinie zostało zainwestowanych 400 mln zł, z czego ponad 150 mln zł to środki unijne. "Lotnisko funkcjonuje. W zeszłym roku skończyło się to na prawie 3 mln pasażerów" - zaznaczył.







×
KOMENTARZE (1)

  • xiom, 2018-01-20 16:54:52

    Niestety, to lotnisko jest nieperspektywiczne... jak przykro! Za kilka lat kończy się dojenie państwa. ;)