PARTNER PORTALU
  • BGK

Akcje ECO na sprzedaż. Władze Opola protestują

  • AW    8 lipca 2015 - 07:28
Akcje ECO na sprzedaż. Władze Opola protestują
-ECO w Opolu jest spółką akcyjna - podkreśla zarząd tłumacząc swoją zgodę na sprzedaż akcji (fot.opole.pl)

Zarząd Energetyki Cieplnej Opolszczyzny wyraził zgodę na sprzedaż akcji niewielkiej spółce SEC Energia, której właścicielem jest mniejszościowy udziałowiec ECO, czyli E.ON Edis Energia. Władze Opola wystosowały list protestacyjny.
Jak donosi „Nowa Trybuna Opolska”, wiceprezydent Opola Janusz Kowalski, apeluje do zarządu ECO o wycofanie zgody na sprzedaż akcji. Ocenia, że spółka, do której mają trafić akcje ECO, jest dla opolskiej firmy konkurencją. Sugeruje też, że E.ON Edis Energia (która ma 45,7 proc. udziałów w ECO) przechodzi kłopoty finansowe lub też szuka finansowania inwestycji kosztem ECO w tym mieszkańców Opola – pisze NTO.

Władze Opola kontra zarząd ECO

Zarząd spółki nie zgadza się z tymi zarzutami. Twierdzi też, że miasto, nawet jako akcjonariusz większościowy, nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia.

- Wyrażenie zgody na zbywanie akcji leży w wyłącznej kompetencji zarządu i żaden inny organ zpółki (Rada Nadzorcza, Zgromadzenie Akcjonariuszy), ani także Gmina Opole, jako akcjonariusz spółki nie ma w tym względzie jakichkolwiek uprawnień – czytamy w komunikacie zarządu ECO.

E.ON Edis Energia uspokaja, że "nie planuje sprzedaży akcji poza grupę kapitałową". - Niezmiennie jesteśmy zwolennikiem zrównoważonego wzrostu ECO ze wzmocnieniem roli Opola jako decyzyjnego centrum tej spółki. Chcemy pozostać jako stabilny inwestor w Opolu na długi czas - poinformował zarząd spółki. 

Przypomnijmy, że konflikt zarządu spółki z miastem trwa od dłuższego czasu. 25 czerwca zgromadzenia akcjonariuszy nie udzieliło zarządowi ECO absolutorium, a ten zapowiedział zaskarżenie uchwały do sądu. Władze Opola podnoszą, że ECO "nie współpracuje z miastem", władze spółki ripostują, że nie są spółką komunalną.

Opole ma 53 proc. akcji ECO. O tym, że spółka nie jest na sprzedaż mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola w rozmowie z Portalemsamorzadowym.pl.  – Aby skutecznie zarządzać miastem, trzeba mieć dostęp do niezbędnych sieci infrastruktury. Swoich, nie prywatnych – powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.