PARTNER PORTALU
  • BGK

Akt notarialny dla lotniska Modlin

  • PAP    19 lipca 2010 - 13:39
Akt notarialny dla lotniska Modlin

276 hektarów należących do Skarbu Państwa na lotnisku wojskowym Modlin wykorzystywane będzie na lotnisko cywilne. Umożliwi to akt notarialny podpisany w poniedziałek przez władze województwa mazowieckiego i portu Modlin.
Port lotniczy zlokalizowany zostanie na terenie byłego lotniska wojskowego, wykorzystywanego obecnie do przelotów cywilnych (głównie prywatnych).

- Przekazujemy, za zgodą ministerstwa skarbu oraz po pozytywnej opinii ministra infrastruktury i obrony narodowej 276 ha terenów uzupełniających w formie darowizny samorządowi województwa - powiedział na konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Jak podkreślił, podpisanie tego aktu jest kolejnym ważnym krokiem, który "przybliża Warszawę do tego, abyśmy mieli drugie lotnisko na Mazowszu. Lotnisko, które będzie współpracować z Okęciem" - dodał.

Akt notarialny podpisali: Kozłowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin Piotr Okienczyc. Zarówno władze Mazowsza, jak i prezes Portu zapewniają, że lotnisko będzie przyjmować pasażerów na EURO 2012. Modlin jest wpisany na listę inwestycji związanych z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. W marcu ub.r. wydana została decyzja środowiskowa dla tego przedsięwzięcia, która umożliwiła prowadzenie prac inwestycyjnych. Ich łączny koszt to około 400 mln zł.

Zgodnie z aktem notarialnym, na terenie portu, oprócz transportu pasażerskiego i towarowego, będzie można prowadzić również działalność: magazynową, handlową, produkcyjną, edukacyjno - szkoleniową, rekreacyjną (związaną z lotnictwem).

- Przekazane tereny stanowią uzupełnienie tego terenu, który do tej pory został włączony już w formie aportu przez Agencję Mienia Wojskowego do spółki. Tereny te umożliwią w sposób znaczący rozwój lotniska jeśli chodzi o obsługę zarówno ruchu pasażerskiego, jak i towarowego, ale również prowadzenie różnego rodzaju działalności gospodarczej - powiedział Struzik. Dodał, że przewidywany ruch pasażerski w pierwszym roku od uruchomienia lotniska, będzie przekraczał 1,5 mln osób.

Okienczyc powiedział, że w spółce trwają końcowe postępowania przetargowe. - Otwieramy kolejne oferty. Pierwszą umowę powinniśmy podpisać w tym tygodniu, kolejne w sierpniu". Dodał, że także w sierpniu powinny się rozpocząć prace budowlane na lotnisku. Chodzi m.in. o remont i modernizację drogi startowej, dróg kołowania, a także płyty postojowej dla samolotów.

Lotnisko w Modlinie, jako wspomagające warszawski port im. Chopina, ma obsługiwać przewozy międzynarodowe (na liniach krótkiego i średniego zasięgu) oraz przewozy krajowe między portami regionalnymi. Przepustowość portu szacuje się na 1,85 mln pasażerów w latach 2010-2014 oraz 23 tys. operacji lotniczych rocznie.

Samorząd województwa mazowieckiego w budżecie zaplanował na inwestycję w Modlinie ponad 50 mln zł. Unia Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości ok. 76 mln zł. Kolejne 168 mln zł unijnej dotacji zostanie przeznaczone na zakup 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz modernizację bocznicy i budowę stacji kolejowej w Modlinie.

Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego - 40,01 proc., województwo mazowieckie - 30,60 proc., Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze - 26,17 proc. oraz Miasto Nowy Dwór Mazowiecki - 3,22 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.