PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Adamczyk, MIB: wkrótce umowy na budowę kilkuset mieszkań

  • PAP/PSZ    4 stycznia 2018 - 15:47
Andrzej Adamczyk, MIB: wkrótce umowy na budowę kilkuset mieszkań
Andrzej Adamczyk deklaruje także uruchomienie budownictwa indywidualnego na gruntach Skarbu Państwa. (fot. PTWP / Piotr Waniorek)

W lutym-marcu popiszemy konkretne umowy z samorządami na realizację kilkuset mieszkań w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości - zapowiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Krajowy Zasób Nieruchomości do końca 2017 roku podpisał umowy intencyjne z 77 samorządami. W sumie, dzięki porozumieniom z gminami, może powstać około 6 tys. mieszkań w programie Mieszkanie plus.

"W 2018 roku uruchomimy także budownictwo indywidualne na gruntach Skarbu Państwa z wykorzystaniem formuły użytkowania wieczystego" - oznajmił Adamczyk w wywiadzie dla portalu niezależna.pl. Nieruchomości zostaną podzielone na działki po około 7 arów, na których będzie można realizować inwestycje w tzw. trybie gospodarczym.

Jak wytłumaczył Adamczyk, na działce będzie można zbudować dom o wielkości 110-115 metrów. "Dostarczymy projekt, w porozumieniu z samorządami uzbroimy teren" - powiedział Adamczyk. Dodał, że teren uzbrojony, z projektem technicznym na budowę będzie można przejąć w użytkowanie wieczyste za 15 proc. wartości. "Resztę trzeba będzie spłacić w ratach" - zaznaczył.

"To daje nadzieję, że uruchomimy program na tych terenach, gdzie nie ma tradycji budowania domów wielorodzinnych, ale też brakuje gruntów pod budownictwo indywidualne" - ocenił.

Czytaj także: Samorządy podpisały porozumienia. Gdzie powstaną tanie mieszkania?

Minister powiedział także, że ministerstwo przygotowuje ofertę dla biznesu - w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości. "To będzie prawdziwa lokomotywa tego programu" - podkreślił.

Dodał, że program mieszkaniowy dopiero się rozpędza. "Efektem ma być to, że za dziesięć lat zlikwidujemy deficyt mieszkaniowy, który wynosi w Polsce około 900 tys. mieszkań" - dodał.

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie 11 września 2017 roku. Dzięki niej powstał tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.