PARTNER PORTALU
  • BGK

Apel do prezydenta Częstochowy. Darmowa komunikacja też dla uczniów szkół średnich?

  • MIW    9 października 2017 - 17:56
Apel do prezydenta Częstochowy. Darmowa komunikacja też dla uczniów szkół średnich?
Andrzej Szewińskii Marcin Maranda podpisują apel do prezydenta Częstochowy. (fot. mat. pras.)

Stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy oraz Platforma Obywatelska wystąpili do prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka z apelem o wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów częstochowskich szkół średnich. Jak przekonują, skoro uczniowie szkół średnich są jedną z grup społecznych, która najczęściej korzysta z komunikacji miejskiej, to powinni stać się głównym beneficjentem bezpłatnych przejazdów.
- Nie ma naszej zgody na segregowanie uczniów na lepszych i gorszych - powiedział w trakcie briefingu prasowego Andrzej Szewiński, przewodniczący częstochowskiej PO, odnosząc się do propozycji prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, który w swym rozporządzeniu objął możliwością korzystania z darmowych przejazdów uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz. przedszkolaki podróżujące z opiekunami.

- W Częstochowie jest prawie 11 tysięcy uczniów szkół średnich. Chcemy, żeby ucząca się młodzież mogła skorzystać na bezpłatnych przejazdach autobusami i tramwajami, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na rozwój swoich zainteresowań – dodał Marcin Maranda, lider Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy.

Zdaniem sygnatariuszy apelu program bezpłatnej komunikacji powinien objąć wszystkich uczniów częstochowskich szkół średnich. Także tych, którzy nie są zameldowani w mieście. Jak tłumaczą, byłoby to możliwe po podpisaniu stosownych porozumień z okolicznymi samorządami. Podróż odbywałaby się na podstawie legitymacji szkolnej bądź biletu zerowego wydawanego młodzieży na podstawie aktualnej bazy częstochowskich uczniów.

Czytaj : Mińsk Mazowiecki uruchomi darmową komunikację miejską

Wniosek o poszerzenie grupy osób, korzystających z bezpłatnej komunikacji poparła również Marta Salwierak, radna sejmiku województwa śląskiego:

- Uważam, że to właśnie uczniowie szkół średnich najczęściej korzystają z komunikacji publicznej i jeżeli celem miasta jest realne wsparcie uczniów, to ta grupa powinna być właśnie głównym beneficjentem bezpłatnych przejazdów - powiedziała. Nie możemy też zapominać, że spora część uczniów częstochowskich szkół średnich nie jest zameldowana w Częstochowie i nie będzie mogła skorzystać z bezpłatnych przejazdów na terenie naszego miasta. Uważam, że objęcie bezpłatnymi przejazdami także młodzieży spoza Częstochowy jest możliwe – powiedziała Marta Salwierak, choć zaznaczyła, że wymaga to analiz i działań nie tylko ze strony prezydenta samej Częstochowy, ale też włodarzy gmin ościennych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.