PARTNER PORTALU
  • BGK

Apel do prezydenta o skierowanie ustawy wiatrakowej do TK

  • wnp.pl    16 czerwca 2016 - 08:39
Apel do prezydenta o skierowanie ustawy wiatrakowej do TK
W ocenie Polskiej Rady Koordynacyjnej Odnawialnych Źródeł Energii (PRK OZE) tylko wskutek skierowania tzw. ustawy wiatrakowej do Trybunału Konstytucyjnego możliwe będzie rozstrzygnięcie wątpliwości prawnych (fot.fotolia)

Polska Rada Koordynacyjna Odnawialnych Źródeł Energii, oceniając, że tzw. ustawa wiatrakowa naruszy przepisy Konstytucji RP oraz prawa Unii Europejskiej, zwróciła się z prośbą do prezydenta Andrzej Dudy o skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.
W ocenie Polskiej Rady Koordynacyjnej Odnawialnych Źródeł Energii (PRK OZE) tylko wskutek skierowania tzw. ustawy wiatrakowej do Trybunału Konstytucyjnego możliwe będzie rozstrzygnięcie wątpliwości prawnych i uniknięcie wejścia w życie ustawy, która przez następne lata może być źródłem wielu problemów.

Do kluczowych zasad konstytucyjnych naruszanych przez tzw. ustawę wiatrakową należy zdaniem PRK OZE zaliczyć m.in. zasadę proporcjonalności w ograniczaniu wolności działalności gospodarczej i ochrony prawa własności (art. 22 i 64 Konstytucji), zasadę poprawnej legislacji w zakresie danin publicznych oraz zasadę równości i sprawiedliwości podatkowej (art. 2 i 217 Konstytucji), zasadę proporcjonalności (art. 31 Konstytucji), zasadę władztwa planistycznego gminy (art. 164 i 166 Konstytucji) i zasadę równości wobec prawa (art. 32 Konstytucji).

PRK OZE wskazuje, że jej zdaniem tzw. ustawa wiatrakowa zakłada m.in. wprowadzenie niczym nieuzasadnionej minimalnej dopuszczalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań, form ochrony przyrody i Leśnych Kompleksów Promocyjnych na poziomie 10-krotnej wysokości całej elektrowni, a za pomocą zmiany definicji budowli zakłada kilkukrotne zwiększenie obciążeń podatkowych wyłącznie w stosunku do energetyki wiatrowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.