PARTNER PORTALU
 • BGK

Apelują do premier w sprawie zbiórki odpadów

 • pt    29 września 2016 - 21:22
Apelują do premier w sprawie zbiórki odpadów
Rozporządzenie w sprawie selektywnej zbiórki odpadów od początku wzbudzało wiele dyskusji (fot.fotolia)

W imieniu ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, wchodzących w skład Komisji Wspólnej zwracamy się z prośbą o podjęcie pilnych działań dotyczących procedowanego obecnie w Ministerstwie Środowiska projektu rozporządzenie w sprawie selektywnej zbiórki – napisali do premier Beaty Szydło samorządowcy.
Rozporządzenie w sprawie selektywnej zbiórki odpadów od początku wzbudzało wiele dyskusji. Ma on ujednolicić sposób selektywnego zbierania odpadów w całej Polsce, ale pociągnie za sobą koszty dla gmin.

Czytaj też: Mazurek: poziom segregacji musi się poprawić

Samorządowcy twierdzą, że zmiany te będą miały charakter rewolucyjny, a zaprzepaszczone zostaną dotychczasowe działania podejmowane w tym zakresie przez gminy.

Zdaniem autorów apelu rozporządzenie zmierza do ograniczenia samodzielności gmin w realizacji obowiązkowego zadania własnego, jakim jest utrzymanie porządku i czystości w gminie.

Treść apelu w Mutimediach

Przedstawiciele strony samorządowej obawiają się też, że planowane przez Ministerstwo Środowiska bezpośrednio przełożą się na wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanych przez właścicieli nieruchomości. W niektórych gminach będą one dodatkowo skutkowały koniecznością obciążenia mieszkańców kosztami zakupu nowych pojemników przeznaczonych na zbieranie odpadów komunalnych.

- Jednocześnie zmiany planowane przez Ministerstwo Środowiska bezpośrednio przełożą się na wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanych przez właścicieli nieruchomości. W niektórych gminach będą one dodatkowo skutkowały koniecznością obciążenia mieszkańców kosztami zakupu nowych pojemników przeznaczonych na zbieranie odpadów komunalnych – napisali samorządowcy.

 - Mamy nadzieję, że uwzględni Pani nasze stanowisko i podejmie działania zmierzające do niewydawania przez ministra środowiska przedmiotowego rozporządzenia, co z jednej strony pozwoli zachować samodzielność gmin, a z drugiej ochroni mieszkańców przed zbytecznym wzrostem opłat – kończą autorzy apelu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • ???, 2016-10-04 11:39:34

  Do w.potega@neostrada.pl: "Szczegółami niech gminy same zajmują się, tak żeby za spalanie i składowanie nie ponosić nieuchronnie ustawowych zbędnych kosztów (kar). To wszystko. Reszta jest grą rynkową". .... Ale o co cho?
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-10-04 10:16:59

  Potrzebujemy likwidacji fikcji oraz przyrostu rzetelności i odpowiedzialności na dole, w gospodarstwach domowych. Centralizacja szczegółowych rozstrzygnięć!? Potrzebujemy ograniczenia spalania i składowania. Z tych dwóch parametrów centrala powinna gminy skutecznie rozliczać. Szczegółami niech gminy... same zajmują się, tak żeby za spalanie i składowanie nie ponosić nieuchronnie ustawowych zbędnych kosztów (kar). To wszystko. Reszta jest grą rynkową.  rozwiń
 • Suchy/mokry, 2016-10-03 13:14:38

  Do Czytałem projekt: jak POwrócimy - to nie tylko IPN i CBA zlikwidujemy, selektywną zbiórkę odpadów też... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/nie-widze-powodu-zeby-nakladac-obowiazek-segregowania-smieci,56300.html