Apelują ws. elektrowni wiatrowych

Prawo i Sprawiedliwość skierowało do premiera list ws. elektrowni wiatrowych; wg polityków PiS są one często lokalizowane za blisko domów. "Nikt nie chroni ludzi przed hałasem" - mówiła posłanka Anna Zalewska. Apelowała do Donalda Tuska o reakcję i wsparcie pomysłów PiS.
Apelują ws. elektrowni wiatrowych

Posłanka Józefa Hrynkiewicz zapowiedziała, że PiS złoży w Sejmie projekt ustawy wprowadzający m.in. zapis, że elektrownie wiatrowe mogą być lokalizowane nie bliżej niż w odległości 3 km od zabudowań.

Czytaj też: Przekonują, że ich gmina zyskała na wiatrakach

"PiS oczekuje wsparcia przez premiera tego projektu" - powiedziała Zalewska na konferencji prasowej w Sejmie.

Według niej obecnie elektrownie wiatrowe lokalizuje się w odległości od 100 do 500 m od domów i mieszkań.

"Czy wyobraża pan sobie wypoczynek i życie na Mazurach, gdzie właśnie próbuje się zlokalizować kilkaset elektrowni wiatrowych?" - pytała Zalewska szefa rządu.

Posłanka odczytała na konferencji list do Tuska. W piśmie napisano m.in., że "realizacja pakietu klimatyczno-energetycznego przez Polskę stała się polem do wielu kontrowersji, tym bardziej, że brakuje w krajowym prawie właściwych przepisów gwarantujących harmonijne i efektywne wprowadzenie nowych rozwiązań".

Czytaj też: Apelują do ministra ws. farm wiatrowych

"Szczególne emocje budzi strategia dotycząca wywiązania się z deklaracji 15 proc. energii odnawialnej. Z niewyjaśnionych powodów, wbrew interesom Polski, badaniom naukowym, podstawowym źródłem energii czystej jest wiatr, choć powszechnie wiadomo, że nasz kraj nie jest wietrzny" - powiedziała.

Unia Europejska zakłada, że w 2020 r. 20 proc. energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych, w naszym kraju ten udział ma być niższy i wynosić będzie 15 proc.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

A niech sobie wiatraki stoją w lasach - ani lasom, ani wiatrakom zbytnio to nie zaszkodzi. Mamy też jeszcze szelf, który można zagospodarować. A co do kosztów energetyki jądrowej, to wg ostatnio pojawiających się szacunków jej koszt ma się kształtować na poziomie ok. 3 mln euro za 1 MWe, czyli pierw...sza polska EJ może kosztować nawet poniżej 10 mld euro. rozwiń

energetyk-amator, 2012-08-01 20:03:25 odpowiedz

Wiatr i słońce nie zapewnią nam odpowiedniej ilości energii. Ale w jakimś stopniu budowanie wiatraków jest uzasadnione. Tylko co do projektu - pokażcie mi miejsce w Polsce, w którym do najbliższych zabudowań jest ponad 3 km. Znajdziemy ich najwyżej KILKA - zawsze w środku lasów.

ślązok, 2012-08-01 11:23:33 odpowiedz

anergetyka jadrowa/?droga impreza sluzaca korporacja wielka banka spekulacyjna , nasza inwestycja zaplanowana przez wielkiego budowniczego cudotworce tuska w zarnowcu czy tez innym klempiczu da po kilkuletniej budowie wstepnie za 50 miliardow w skali kraju 3 % energii w bilasie , nie liczac kosztow... posrednich skladowania , protestow , zabezpieczenia itp. oblowia sie tylko koncerny zagraniczne rozwiń

post morten, 2012-07-28 00:07:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE