PARTNER PORTALU
 • BGK

Apelują ws. elektrowni wiatrowych

 • PAP    26 lipca 2012 - 19:20
Apelują ws. elektrowni wiatrowych

Prawo i Sprawiedliwość skierowało do premiera list ws. elektrowni wiatrowych; wg polityków PiS są one często lokalizowane za blisko domów. "Nikt nie chroni ludzi przed hałasem" - mówiła posłanka Anna Zalewska. Apelowała do Donalda Tuska o reakcję i wsparcie pomysłów PiS.
Posłanka Józefa Hrynkiewicz zapowiedziała, że PiS złoży w Sejmie projekt ustawy wprowadzający m.in. zapis, że elektrownie wiatrowe mogą być lokalizowane nie bliżej niż w odległości 3 km od zabudowań.

Czytaj też: Przekonują, że ich gmina zyskała na wiatrakach

"PiS oczekuje wsparcia przez premiera tego projektu" - powiedziała Zalewska na konferencji prasowej w Sejmie.

Według niej obecnie elektrownie wiatrowe lokalizuje się w odległości od 100 do 500 m od domów i mieszkań.

"Czy wyobraża pan sobie wypoczynek i życie na Mazurach, gdzie właśnie próbuje się zlokalizować kilkaset elektrowni wiatrowych?" - pytała Zalewska szefa rządu.

Posłanka odczytała na konferencji list do Tuska. W piśmie napisano m.in., że "realizacja pakietu klimatyczno-energetycznego przez Polskę stała się polem do wielu kontrowersji, tym bardziej, że brakuje w krajowym prawie właściwych przepisów gwarantujących harmonijne i efektywne wprowadzenie nowych rozwiązań".

Czytaj też: Apelują do ministra ws. farm wiatrowych

"Szczególne emocje budzi strategia dotycząca wywiązania się z deklaracji 15 proc. energii odnawialnej. Z niewyjaśnionych powodów, wbrew interesom Polski, badaniom naukowym, podstawowym źródłem energii czystej jest wiatr, choć powszechnie wiadomo, że nasz kraj nie jest wietrzny" - powiedziała.

Unia Europejska zakłada, że w 2020 r. 20 proc. energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych, w naszym kraju ten udział ma być niższy i wynosić będzie 15 proc.

<!-- pagebreak //-->

Według autorów listu, "ponieważ rząd hojną ręką rozdaje przywileje i dopłaty (...), lobbyści, firmy chcące instalować farmy wiatrowe, agresywnie funkcjonują w całym kraju".

W piśmie podkreślono też, że przy wybieraniu lokalizacji elektrowni "dochodzi powszechnie do patologicznych zjawisk, kupowania sołtysów, radnych, po szantaże obywateli protestujących, a raporty oddziaływania na środowisko niezbędne w tej procedurze podpisują bliżej nieokreśleni fachowcy bez badań i analiz".

"Niestety z obserwacji wynika, że wielu wysokich rangą urzędników ministerialnych ma związek z lobbystami wiatrowymi lub wprost osoby z nimi związane zarabiają na tych inwestycjach ogromne pieniądze. To pan i podległe panu służby mają narzędzia i możliwości sprawdzenia podejrzeń" - napisano w liście do szefa rządu.

Autorzy pisma obawiają się, że brak reakcji rządu w tej sprawie doprowadzi do zagrożenia komfortu życia setek tysięcy mieszkańców, obniżenia wartości nieruchomości, wyłączenia tysięcy hektarów najżyźniejszej ziemi, zdegradowania krajobrazu i wzrostu cen energii.

Obecnie w kraju istnieje 590 farm wiatrowych i wiatraków; w Polsce pierwsze turbiny wiatrowe powstały na początku lat 90.

Za najlepsze tereny do budowy takich elektrowni uznawane są wybrzeże morza Bałtyckiego, Suwalszczyzna, Beskid Śląski i Żywiecki, Bieszczady i Podgórze Dynowskie, Mazowsze oraz środkowa część Wielkopolski.

Energię odnawialną promują przepisy prawa; sprzedawcy mają obowiązek zakupu energii z odnawialnych źródeł. Środki na dofinansowanie budowy elektrowni wiatrowych przyznaje m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Budowie przemysłowych farm wiatrowych sprzeciwia się część organizacji ekologicznych, które opowiadają się za małymi, przydomowymi elektrowniami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • energetyk-amator, 2012-08-01 20:03:25

  A niech sobie wiatraki stoją w lasach - ani lasom, ani wiatrakom zbytnio to nie zaszkodzi. Mamy też jeszcze szelf, który można zagospodarować. A co do kosztów energetyki jądrowej, to wg ostatnio pojawiających się szacunków jej koszt ma się kształtować na poziomie ok. 3 mln euro za 1 MWe, czyli pierw...sza polska EJ może kosztować nawet poniżej 10 mld euro.  rozwiń
 • ślązok, 2012-08-01 11:23:33

  Wiatr i słońce nie zapewnią nam odpowiedniej ilości energii. Ale w jakimś stopniu budowanie wiatraków jest uzasadnione. Tylko co do projektu - pokażcie mi miejsce w Polsce, w którym do najbliższych zabudowań jest ponad 3 km. Znajdziemy ich najwyżej KILKA - zawsze w środku lasów.
 • post morten, 2012-07-28 00:07:15

  anergetyka jadrowa/?droga impreza sluzaca korporacja wielka banka spekulacyjna , nasza inwestycja zaplanowana przez wielkiego budowniczego cudotworce tuska w zarnowcu czy tez innym klempiczu da po kilkuletniej budowie wstepnie za 50 miliardow w skali kraju 3 % energii w bilasie , nie liczac kosztow... posrednich skladowania , protestow , zabezpieczenia itp. oblowia sie tylko koncerny zagraniczne  rozwiń