PARTNER PORTALU
  • BGK

Architektoniczna wizytówka Wrocławia

  • PAP    25 grudnia 2011 - 10:15
Architektoniczna wizytówka Wrocławia

Lokalni architekci pracują nad projektem Wrocławskiego Wzorcowego Zespołu Mieszkaniowego - WUWA 2. Osiedle ma być jedną z architektonicznych wizytówek Wrocławia, podczas sprawowania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
Przedsięwzięcie budowy wzorcowego zespołu mieszkaniowego nawiązuje do wrocławskiego osiedla WUWA, które powstało w 1929 r. i jest perełką architektury modernistycznej. WUWA powstała na obrzeżach Parku Szczytnickiego i terenów wystawowych przy wrocławskiej Hali Stulecia w ramach wystawy "Mieszkanie i Miejsce Pracy" (Wohnung und Werkraum Ausstellung"). Osiedle było odpowiedzią wrocławskich architektów na ówczesne problemy urbanistyki i architektury mieszkaniowej.

WUWA jest wzorcowym przykładem modernistycznych budynków mieszkalnych o rożnych gabarytach, standardzie i przeznaczeniu. Na świecie powstało jedynie osiem takich wzorcowych osiedli, a wrocławskie do dziś przetrwało w niemal niezmienionych założeniach urbanistycznych.

Jak podkreśla przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów Zbigniew Maćków, WUWA 2 to przedsięwzięcie nawiązujące do tradycji eksperymentowania. Ma to być powtórka poszukiwań wielkomiejskiej architektury skrojonej na potrzeby współczesnego człowieka.

Wzorcowe osiedle ma powstać na 60 hektarowej działce w okolicach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu wybudowanego na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. W budynkach ma być kilka tysięcy mieszkań.

- Rozwiązania projektowe powinny być pochodną obecnych realiów społeczno-gospodarczych, równocześnie umożliwiając przekształcenia i modyfikacje prognozowane w okresie najbliższych 10 lat. Propozycje architektoniczne przy zachowanych wysokich wymaganiach estetycznych i ekologicznych powinny uwzględniać również czynniki ekonomiczne - podkreślają przedstawiciele Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów.

W pracach projektowych wzorcowego osiedla weźmie udział kilkudziesięciu architektów. Osiedle ma powstać do 2016 r. i być jedną z wizytówek Wrocławia, podczas sprawowania przez miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Projekt realizują Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów oraz wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polski. Patronat nad przedsięwzięciem objął wrocławski magistrat (zabierz głos/oceń prezydenta).

Przygotowana jest również strategia rewitalizacji "starej WUWY", która składa się z ponad 30 obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Są to głównie wille, domy jednorodzinne i szeregowce.

Pierwszym elementem rewitalizacji jest odbudowa budynku, który spłonął w 2006 r. Mieściło się tam wówczas przedszkole. To jedyny brakujący obiekt w zabudowie osiedla. Budynek odbuduje Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów, która będzie miała tam swoją siedzibę.

W strategię rewitalizacji WUWY mają zaangażować się również właściciele pozostałych obiektów, m.in. uczelnie i osoby prywatne. Miasto chce przyznawać na renowację budynków dotacje celowe. Oprócz tego magistrat odnowi przestrzeń publiczną wokół WUWY. Zostaną zmodernizowane chodniki, zieleń oraz powstanie system informacji, który turystom pomoże w poruszaniu się po osiedlu.

Kompleksowa rewitalizacja osiedla może potrwać kilka lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.