PARTNER PORTALU
  • BGK

Artystyczna rdza na słupach oświetleniowych

  • GK    3 grudnia 2012 - 10:31
Artystyczna rdza na słupach oświetleniowych

Wyjątkowe słupy ulicznego oświetlenia stanęły właśnie na ulicy Jagiellońskiej w Chorzowie. Każdy jest inny, a razem układają się w napis.
W dodatku latarnie będą zmieniać kolor. Nie dość, że zamontowane reflektory ledowe pozwolą w niedługim czasie na zmianę barwy światła ulicznego, to 7 słupów w kształcie liter będzie z każdym dniem wyglądać inaczej.

Co może niektórych szokować latarnie będą rdzewieć. To proces przemyślany i całkowicie zaplanowany przez projektanta ulicy. Słupy z koloru szarego z każdym dniem nabierać będą zabarwienia rudo-rdzawego. Dopiero po jakimś czasie powłoka zostanie zabezpieczona i utrwalona specjalnym woskiem.

Po co to wszystko? Po to by pokazać, że Chorzów od stuleci związany jest z hutnictwem żelaza i stali. A nic tak dobrze nie pokazuje, że mamy do czynienia z ferrytem jak rdza.

Zresztą historyczna nazwa miasta to Królewska Huta. Ulica jest królewska bo Jagiellońska, a hutę przypomina właśnie surowa stal. Nazwa Królewska Huta to juz historia i właśnie ten upływający czas mają przypominać: studnia czasu oraz stalowe osłony korzeni drzew, stylizowane na mechanizm zegarowy.

Jak informuje chorzowski magistrat, dodatkowe oświetlenie ulicy instalowane będzie też w posadzce. Cała przebudowa ulicy Jagiellońskiej ma zakończyć się na przełomie roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.