PARTNER PORTALU
  • BGK

Atomowe plany na rok 2012

  • Dariusz Ciepiela (wnp.pl)    27 stycznia 2012 - 08:57
Atomowe plany na rok 2012

- W roku 2012 planujemy przetarg na dostawcę technologii dla elektrowni jądrowej. Zakończy się też przetarg na inżyniera kontraktu i wykonawcę badań lokalizacyjno-środowiskowych, które też zaczniemy w tym roku. - mówi Marcin Ciepliński z PGE Energia Jądrowa
Jak podkreśla Marcin Ciepliński dyrektor ds. strategii i rozwoju w PGE Energia Jądrowa, w br. kontynuowane będą prace nad projektem, w szczególności w zakresie budowy i realizacji modelu finansowania inwestycji, rozbudowy zespołu projektowego i rozwoju własnych kompetencji. Kontynuowana będzie współpraca z podmiotami zaangażowanymi w projekt, zintensyfikowane zostaną działania komunikacyjne, zwłaszcza w regionach potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej.

Czytaj też: Trzy atomowe lokalizacje zostają

PGE Energia Jądrowa przypomina, że wiele działań związanych z rozwojem energetyki jądrowej zrealizowano już w roku 2011.

W okresie grudzień 2010 - marzec 2011 r. prowadzono Prefeasibility Study (wstępne studium wykonalności), którego celem była wstępna ocena podstawowych czynników wykonalności i ryzyka projektu, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów rynkowych, harmonogramowo-organizacyjnych, prawnych, technologicznych, środowiskowo-lokalizacyjnych oraz biznesowych. Analiza ta stanowi podstawę do podjęcia przez PGE ostatecznej decyzji o budowie elektrowni jądrowych.

W ubiegłym roku rozpoczęto także proces wyboru lokalizacji elektrowni jądrowej, który składa się z 3 etapów.

Pierwszym etapem były poszukiwanie i ocena lokalizacji. To etap, w ramach którego dokonano oceny i wyboru potencjalnych lokalizacji, z uwzględnieniem wymogów obejmujących aspekty geofizyczne, techniczne, środowiskowe, regulacyjne, ekonomiczne, prawne oraz społeczne (łącznie zestaw 53 kryteriów). Jego zadaniem było zidentyfikowanie, analiza i ocenę potencjalnych lokalizacji w celu wskazania najbardziej odpowiednich dla budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 3000 MW, składającej się z 2 lub 3 bloków energetycznych, wykorzystującej technologie reaktora jądrowego generacji III/III+.

Etap ten zakończył się w listopadzie 2011 r. wskazaniem przez PGE, 3 potencjalnych lokalizacji. Byly to miejscowości Choczewo (gmina Choczewo, powiat wejherowski, województwo pomorskie), Gąski (gmina Mielno, powiat koszaliński, województwo zachodniopomorskie) i Żarnowiec (gmina Krokowa, powiat pucki, województwo pomorskie).

Drugi etap to badania lokalizacyjne i środowiskowe dla 3 rekomendowanych lokalizacji. Rozpoczną się już wiosną 2012 roku i będą polegały na opracowaniu przez wykonawcę badań raportu oceny oddziaływania na środowisko, w wyniku którego zostaną wykonane analizy mające na celu ocenę potencjalnego oddziaływania elektrowni jądrowej na otoczenie oraz przeprowadzeniu przez wykonawcę badań lokalizacyjnych obejmujących m.in. wszystkie szczegółowe zagadnienia dla wskazanej lokalizacji związane z przydatnością lokalizacji dla celów budowy elektrowni jądrowej oraz wszelkie inne kwestie (w szczególności geotechniczne, hydro-geologiczne oraz dotyczące środowiska).

Ostatni etap to wybór docelowej lokalizacji elektrowni jądrowej, który nastąpi w 2013 roku. Na podstawie przeprowadzonych badań zostanie podjęta decyzja o wyborze docelowej lokalizacji elektrowni jądrowej oraz zostaną złożone wymagane wnioski w celu uzyskania pozwoleń.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Marcin, 2012-01-27 19:11:01

    Teraz energetyka jądrowa jest nowocześniejsza, to nie te technologie co w Japonii. Energia końcowa jest tańsza, fakt że inwestycja pochłonie duże pieniądze, ale to konieczność. Węgiel będzie tracił na wartości na rzecz OZE i EJ. Ważne aby znaleźć neutralne miejsce do składowania odpadów. Należy zadb...ać o stan naszej energetyki i ochronę powietrza i gleby.  rozwiń
  • atomek, 2012-01-27 11:28:14

    Podatnicy, zafundujmy dyr. Cieplińskiemu roczny pobyt w Fukushimie (to tylko jedna miliardowa kosztu elektowni). Moze jak nabawi się choroby popromiennej, nie bedzie miał siły stawiać śmiercionosnych budowli za nasze pieniądze.