PARTNER PORTALU
 • BGK

"Atrakcyjna Ruda sposobem na bruda"

 • PAP    13 lutego 2013 - 17:00
"Atrakcyjna Ruda sposobem na bruda"

"Atrakcyjna Ruda sposobem na bruda" - to hasło "kampanii śmieciowej", którą zainaugurował w środę Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej. Akcja ma zachęcić mieszkańców do segregacji śmieci oraz zapoznać ich z nadchodzącymi zmianami w systemie gospodarowania odpadami.
11 i 17 zł za odbiór śmieci od osoby będą płacić od lipca przyszłego roku mieszkańcy Rudy Śląskiej. Wysokość stawki będzie zależała od tego, czy odpady będą segregowane. Opłata obejmie m.in. takie koszty jak: odbiór, transport, zbieranie, odzyskiwanie i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, tworzenie i utrzymanie punktów, w których będzie można za darmo oddać posegregowane śmieci.

"Aspekt ekonomiczny powinien być tylko jednym z czynników zachęcających do segregacji śmieci, ale nie jedynym" - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta.

Zainaugurowana w środę w Rudzie Śląskiej kampania "Atrakcyjna Ruda sposobem na bruda" ma podnieść świadomość ekologiczną wśród mieszkańców miasta, aby "segregowali śmieci z przekonania, a nie z przymusu ekonomicznego". "Do tego konieczna jest jednak odpowiednia edukacja, a taką będziemy sukcesywnie prowadzić poprzez kampanię" - zapowiada samorząd.

W ramach podjętych przez Urząd Miasta działań powstał punkt wypełniania deklaracji "śmieciowych", zaplanowano także cykl spotkań władz miasta z mieszkańcami, wydrukowane zostaną również poradniki, z których mieszkańcy dowiedzą się, jak prawidłowo segregować śmieci.

Czytaj też: 3,5 mln euro na systemy segregacji odpadów

Poradniki powinny trafić do domów i mieszkań w kwietniu. Obecnie trwają starania o dofinansowanie kosztów druku ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

"Kampania informacyjna skierowana będzie do wszystkich grup wiekowych, w tym też do najmłodszych, dla których w informatorze zamieszczony zostanie komiks, a latem przygotowane zostaną spektakle i gry edukacyjne" - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta.

W 2011 roku w Rudzie Śląskiej wytworzono ponad 55 tys. ton śmieci, w tym m.in. ok. 219 ton papieru i tektury, ok. 301 ton odpadów z tworzyw sztucznych, ok. 596 ton szkła i ponad 2 tys. ton odpadów ulegających biodegradacji.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma ruszyć od lipca 2013 roku. Do tego czasu władze lokalne mają wprowadzić nowe rozwiązania - m.in. rozstrzygnąć przetargi na firmy, które będą odbierać śmieci od mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • KOTEk, 2013-02-14 22:03:40

  Może to jest jakieś rozwiązanie. Fajna Ruda nie jest zła !
 • rozrywkowy chłopak, 2013-02-14 14:43:41

  ATRAKCYJNA RUDA SPOSOBEM NA NUDA!!! i to bardzo dobrym po warunkiem, że Ruda jest chetna!
 • 777, 2013-02-14 12:28:39

  Ktoś ma doświadczenia z zona/ dziewczyna/partnerką, która załatwia mu sprawy zdejmując majtki - czyż nie "AntyDemon non profit"?