PARTNER PORTALU
  • BGK

Autobusem i tramwajem za darmo

  • Newseria.pl    20 września 2013 - 10:33
Autobusem i tramwajem za darmo

W niedzielę z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu komunikacja miejska w Warszawie - jak i w wielu innych polskich miastach - będzie darmowa dla wszystkich podróżnych.
W stolicy bez biletu jechać będzie można na całym obszarze obowiązywania „Wspólnego biletu" we wszystkich środkach komunikacji publicznej. Nie będzie za to darmowego wypożyczania rowerów miejskich.

 - Komunikacja miejska 22 września zgodnie z uchwałą Rady Miasta jest bezpłatna dla wszystkich chętnych. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile osób dodatkowo z transportu publicznego tego dnia korzysta. Natomiast z naszych obserwacji wynika, że przed rokiem rzeczywiście w komunikacji miejskiej pasażerów tego dnia było więcej - podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

Czytaj też: Cała Polska będzie promowała autobusy i tramwaje. I to przez dwa dni

Pasażerowie będą mogli jeździć bez biletów na terenie Warszawy oraz w gminach ościennych obsługiwanych przez warszawską komunikację publiczną. Akcja dotyczy wszystkich środków komunikacji: autobusów, tramwajów, metra, Szybkiej Kolei Miejskiej, a także pociągów Kolei Mazowieckich oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej na obszarze obowiązywania taryfy „Wspólny bilet". Z darmowych przejazdów skorzystać będą mogli wszyscy chętni, nie tylko osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym samochodu.

Krajnow podkreśla, że nie można mówić o kosztach akcji, bo wpływy z biletów z tego dnia nie są w ogóle planowane w budżecie miasta.

ZTM nie zamierza jednak udostępnić za darmo rowerów miejskich w systemie Veturilo. Krajnow zwraca uwagę, że pierwsze 20 minut wypożyczenia i tak jest bezpłatne.

 - Rowerów jest z reguły mniej niż chętnych do skorzystania z nich. Obawialibyśmy się udostępniania rowerów bezpłatnie dla wszystkich chętnych, ponieważ wtedy rzeczywiście bardzo niewiele osób mogłoby z nich skorzystać. Łatwo byłoby sobie wyobrazić taką sytuację, że skoro wypożyczanie rowerów jest bezpłatne, to ktoś bierze go sobie rano, oddaje wieczorem - zauważa Krajnow.

W tym roku Europejski Dzień bez Samochodu wypada w niedzielę, więc z darmowego przejazdu komunikacją miejską skorzysta zapewne mniej osób. Władze Warszawy nie chcą jednak wydłużyć czasu obowiązywania akcji na cały tydzień, co zrobiono m.in. w Poznaniu.

 - Warszawa ma największą sieć komunikacyjną, która też najwięcej kosztuje. Radni podjęli decyzję taką, że Europejski Dzień bez Samochodu wypada 22 września, więc tego dnia komunikacja miejsca będzie bezpłatna jak najbardziej, natomiast w pozostałe dni wszyscy pasażerowie, zgodnie z przepisami, bilety powinni kasować - mówi Krajnow.

Dodaje, że ZTM przeprowadza także inne akcje, które mają zachęcać do korzystania z komunikacji publicznej. W najbliższy weekend 21-22 września organizowane będą Dni Transportu Publicznego, w trakcie których odbędą się gry, konkursy familijne oraz pokazy współczesnego i zabytkowego taboru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.