PARTNER PORTALU
  • BGK

Autobusy dla niepełnosprawnych za darmo

  • PAP    17 stycznia 2014 - 07:42
Autobusy dla niepełnosprawnych za darmo

- Od lutego w warszawskiej komunikacji miejskiej będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące bezpłatnych przejazdów dla niepełnosprawnych - poinformował w czwartek rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Igor Krajnow.
Bezpłatne przejazdy będą przysługiwać nie tylko ociemniałym i ich przewodnikom, ale także osobom ze znaczną niepełnosprawnością spowodowaną uszkodzeniem wzroku, w tym osobom niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji z powodu niepełnosprawności wzroku.

Prawem do bezpłatnych przejazdów, obecnie przysługującym osobom niepełnosprawnym umysłowo wraz z ich opiekunami, objęte zostaną osoby z dysfunkcją intelektualną ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub osoby posiadające I lub II grupę inwalidzką wraz z opiekunem.

Bezpłatnie podróżować mogą - na podstawie spersonalizowanej karty wydawanej przez ZTM - m.in. dzieci z rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych, które mieszkają na stałe w Warszawie. Od lutego prawo to obejmie również dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, mieszkające na stałe w Warszawie i w wieku do 20 lat.

Do bezpłatnych przejazdów będą upoważniać stosowne orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a nie legitymacje Polskiego Związku Niewidomych lub Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, co obligowało do przynależności do jednej z tych organizacji - zaznaczył rzecznik.

Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 19115, na stronie internetowej ZTM oraz w organizacjach wydających dotychczas legitymacje uprawniające do bezpłatnych przejazdów.

Zmiany w przepisach dotyczących bezpłatnych przejazdów Rada Warszawy uchwaliła w maju ub.r. W czwartek rada postanowiła, że nowy katalog ulg zacznie obowiązywać w lutym, a nie w kwietniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.