PARTNER PORTALU
  • BGK

Autobusy dowiozą pasażerów na Szybką Kolej Aglomeracyjną

  • PAP/JS    1 września 2017 - 21:50
Autobusy dowiozą pasażerów na Szybką Kolej Aglomeracyjną
Dzięki podpisanej w piątek umowie od 1 września do 31 grudnia 2017 będą kursować specjalne autobusy dowożące pasażerów do Wieliczki. (fot.malopolska.pl)

Mieszkańcy trzech podkrakowskich gmin – Wieliczki, Świątnik Górnych i Gdowa od września mogą korzystać z kolejnych specjalnych autobusowych linii dowozowych do stacji Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA1) Wieliczka Rynek Kopalnia.
Jak podkreślił  marszałek Małopolski Jacek Krupa, uruchomienie kolejnych linii dowozowych, które w szybki i wygodni sposób pomogą mieszkańcom podkrakowskich gmin dostać się na stację kolejową w Wieliczce, to kolejny ukłon w stronę pasażerów, którzy wybierają Koleje Małopolskie.

"Chcemy im jeszcze bardziej ułatwić codzienne dojazdy do pracy czy na uczelnię, a przez to zachęcić tych jeszcze nieprzekonanych, że kolej w wydaniu małopolskim to usługi na najwyższym poziomie" - dodał.

Od piątku do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia, z której w 20 minut można się dostać pociągiem do Krakowa, zaczęły kursować specjalnie autobusy. Ich trasa będzie przecinać trzy gminy - Wieliczkę, Świątniki Górne i Gdów. Bilet normalny, ważny przez dwie godziny, będzie kosztował 3,30 zł. W ofercie są również specjalne bilety dla seniorów, a także bilety miesięczne. Operatorem linii będą Koleje Małopolskie, a przewoźnikiem, który zapewni ich kompleksową obsługę - firma Mobilis.

Dzięki podpisanej w piątek umowie od 1 września do 31 grudnia 2017 będą kursować specjalne autobusy dowożące pasażerów do Wieliczki. Pojazdy mają obsługiwać trasy: Wieliczka - Byszyce - Świątniki Górne, Wieliczka - Dobranowice - Hucisko - Świątniki Górne, Wieliczka - Raciborsko - Grajów - Świątniki Górne, Węgrzce Wielkie - Wieliczka - Podstolice - Świątniki Górne.

Kursy autobusów linii dowozowych zostały odpowiednio dopasowane do rozkładu jazdy pociągów Kolei Małopolskich obsługujących linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA1: Wieliczka Rynek Kopalnia- Kraków Główny - Kraków Lotnisko.

Autobusy będą dowozić pasażerów do pociągów co godzinę, tak aby możliwa była przesiadka. Pierwszy poranny autobus pozwoli zdążyć na pociąg, który odjeżdża z Wieliczki do Krakowa o godzinie 5:22.

Koszt obsługi wszystkich specjalnych linii dowozowych do końca tego roku to ok. 1,2 mln zł. Z tej sumy prawie 800 tys. zł mają dołożyć trzy gminy, przez teren których przejeżdżają autobusy - Wieliczka, Świątniki Górne i Gdów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.