PARTNER PORTALU
  • BGK

Autobusy elektryczne: Samorządy szykują rekordowy zakup

  • PAP/AT    7 grudnia 2017 - 06:50
Autobusy elektryczne: Samorządy szykują rekordowy zakup
W latach 2018-2020 na ulicach polskich miast pojawi się kolejnych 339 autobusów elektrycznych (fot.shutterstock)

Rynek autobusów na prąd rozkręca się coraz szybciej. Dzięki unijnym funduszom i antysmogowym strategiom ekologiczny transport staje się coraz bardziej popularny wśród samorządów.
Samorządy szykują w przyszłym roku rekordowe inwestycje w autobusy na prąd. A do ich produkcji przymierza się nawet produkujące kotły dla energetyki Rafako - pisze "Rzeczpospolita".

"Rz" informuje, że rynek ekologicznych autobusów rozkręca się coraz szybciej. Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i branżowej firmy analitycznej JMK, tylko w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 roku łączna liczba zarejestrowanych w Polsce nowych autobusów z napędem elektrycznym, hybrydowym lub na gaz CNG zwiększyła się w porównaniu z całym ubiegłym rokiem przeszło dwukrotnie. Zmiany te dotyczą segmentu autobusów miejskich: "Zarówno wśród autobusów turystycznych, jak i międzymiastowych oraz minibusów dominuje napęd diesla i nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić" - zaznacza prezes PZPM Jakub Faryś.

Czytaj też: Po ile autobus? Elektryczny, hybrydowy, spalinowy? Gminy inwestują w elektromobilność

Jednak wśród operatorów miejskiego transportu ekologiczne rozwiązania stają się coraz popularniejsze dzięki unijnym funduszom i antysmogowym strategiom wprowadzanym przez samorządy - czytamy w artykule. Według Aleksandra Kiereckiego, szefa autobusowego serwisu InfoBus.pl, obecnie w polskich miastach zarejestrowanych jest 89 autobusów na prąd.

"W latach 2018-2020 na ulicach polskich miast pojawi się kolejnych 339 autobusów elektrycznych, których dostawy są w trakcie realizacji, na etapie przetargu lub pozyskiwania dofinansowania" - czytamy w "Rz".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.