PARTNER PORTALU
  • BGK

Autobusy Katowice - Gliwice będą konkurencją dla kolei?

  • wnp.pl    20 stycznia 2015 - 16:05
Autobusy Katowice - Gliwice będą konkurencją dla kolei?

fot. Andrzej Wawok

Od dziś pomiędzy Katowicami i Gliwicami można podróżować ekspresowymi połączeniami autobusowymi uruchamianymi przez firmę Inter. Podróż w jedną stronę zajmuje 30 minut i docelowo ma kosztować 6 zł, co jest porównywalne z ofertą Kolei Śląskich.
Uruchomienie nowych połączeń autobusowych między Katowicami i Gliwicami jest skutkiem doprowadzenia do Gliwic Drogowej Trasy Średnicowej. Umożliwia ona bezkolizyjny przejazd do Katowic z maksymalna prędkością 100 km/h a tym samym osiągnięcie czasu jazdy wynoszącego 30 minut. Tym samym jest on niemal identyczny z czasem podróży oferowanym przez Koleje Śląskie.

Dotychczas uruchamiane autobusy w tej relacji - przez KZK GOP - nie konkurują wprost z Kolejami Śląskimi, bo ich czasy przejazdu między Gliwicami a Katowicami był ponad dwukrotnie dłuższy niż czasy podróży pociągiem. Są one jednak przeznaczone głównie dla pasażerów korzystających z licznych przystanków pośrednich, a nie dla zaspokojenia potrzeb osób podróżujących między Katowicami i Gliwicami.

Inaczej jest w przypadku firmy Inter, która w praktyce zaplanowała jedynie jeden postój pośredni - w Chorzowie. Tym samym wydaje się, że autobusowy przewoźnik będzie próbował odebrać część pasażerów Kolei Śląskich właśnie głównie w relacji bezpośredniej Katowice - Gliwice.

Na razie jednak nowy przewoźnik konkuruje głównie ceną, która w początkowym okresie obowiązywania połączeń ma wynosić 1 zł za bilet w jedną stronę. Docelowo jednak ma być skalkulowana na poziomie 6 zł, czyli nieco drożej niż w Kolejach Śląskich (5 zł).

Pod względem liczby oferowanych par połączeń autobusy Intera przegrywają póki co rywalizację z Kolejami Śląskimi. W sumie w dni powszednie Inter uruchamia 24 pary połączeń a w weekendy 14 par połączeń. W przypadku Kolei Śląskich jest to odpowiednio 31 i 21 par połączeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.