PARTNER PORTALU
  • BGK

Autobusy miejskie zasilane CNG? Samorządy przerzucają się na gaz

  • WNP.pl    2 lutego 2018 - 21:50
Autobusy miejskie zasilane CNG? Samorządy przerzucają się na gaz
Do końca 2018 r. PGNiG Obrót Detaliczny planuje modernizacje obecnie funkcjonujących oraz rozpoczyna proces uruchamiania kilku kolejnych stacji CNG w zupełnie nowych lokalizacjach. Fot. shutterstoc

Do końca 2018 r. PGNiG Obrót Detaliczny planuje modernizacje obecnie funkcjonujących oraz rozpoczyna proces uruchamiania kilku kolejnych stacji CNG w zupełnie nowych lokalizacjach.
PGNiG zapewnia, że z dużym optymizmem traktuje zapisy zawarte w „Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych”, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju tego sektora rynku. W ustawie zawarto m.in. regulacje dotyczące planu budowy sieci stacji CNG w Polsce, których liczba do 2020 r. powinna przekroczyć 70 (aktualnie w Polsce jest ich ok. 20).

Taka stacja powstanie np. w Sanoku, gdzie docelowo ponad 50 proc. autobusów będzie zasilanych CNG, a usługi komunalne wykonywane będą prawie wyłącznie przez pojazdy zasilane tym paliwem.

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie w ostatnich dniach ogłosił przetarg na dostawę 110 autobusów CNG oraz 10-letni przetarg na dostawę paliwa CNG na ten cel. PGNiG Obrót Detaliczny zapewnia, że dołoży wszelkich starań aby zostać dostawcą paliwa CNG do nowo budowanych stacji, które mogą być docelowo stacjami ogólnodostępnymi. Spółka liczy, że w najbliższych miesiącach podobną decyzje jak w Warszawie podejmą samorządy na Śląsku i w Trójmieście.

Firma zwraca uwagę, że w krajach, gdzie nastąpił dynamiczny rozwój sektora CNG (Włochy, Niemcy, Czechy) wiele zależało od kompleksowych zachęt dla posiadaczy takich pojazdów. W tej chwili trudno oszacować ile samorządów wprowadzi strefy czystego transportu.

„Jesteśmy gotowi do spełnienia oczekiwań rynku w tym obszarze zarówno dla flot kilkunastu jak i kilkuset pojazdów, a warunki handlowe opieramy o instrumenty rynkowe. Poziom naszych inwestycji zależy od wielkości zapotrzebowania. Jeśli warunki zewnętrzne pozwolą na faktyczny wzrost popytu na gaz jako paliwa do celów napędowych, PGNiG pozostanie naturalnym liderem rynku" – zapewnia spółka.

Więcej przeczytasz tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.