PARTNER PORTALU
  • BGK

Autobusy z Sopotu do Gdyni będą prywatne

  • gazeta.razem.pl/wnp.pl    22 lutego 2010 - 13:48

Od początku marca dwie linie autobusowe łączące Sopot z Gdynią będzie obsługiwać prywatny przewoźnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu do końca tego roku ZKM zaoszczędzi ok. 200 tys. zł - informuje portal gazeta.razem.pl.
Największą szansę na przejęcie obsługi linii 177 i 187 ma firma Warbus. W przetargu na realizację tych połączeń od 1 marca do 31 grudnia 2010 r. Warbus złożył ofertę, w której oczekuje dopłaty 5,05 zł do każdego przejechanego kilometra.

Do końca lutego obsługę tych linii prowadzi PKM Gdynia. W przeszłości otrzymało to zlecenie od ZKM Gdynia z tzw. wolnej ręki, bez przetargu. Taki zabieg jest możliwy prawnie, ponieważ PKM jest spółką komunalną.

Na wniosek władz Sopotu rozpisano otwarty przetarg na obsługę tych linii. Władze miasta nie ukrywały, że chcą "zweryfikować rynek" i sprawdzić, czy obsługiwać tej linii nie da się taniej niż do tej pory. Do przetargu stanęły dwie prywatne firmy i obie podyktowały cenę niższą od tej, za którą jeździ PKM.

- Konkurencja jest zawsze najlepszym lekarstwem. Na przykładzie tego przetargu widać, że system konkurencji regulowanej, na który kilka lat temu zdecydowała się Gdynia, przynosi efekty. W ten sposób motywuje się też przewoźników komunalnych do racjonalizacji wydatków - uważa dr Marcin Wołek, radny Gdyni i pracownik Katedry Rynku Transportowego Uniwersytetu Gdańskiego.

"Konkurencja regulowana" oznacza, że ok. 75 proc. rynku komunikacyjnego obsługiwanego na zlecenie ZKM Gdynia oddano bez przetargu przewoźnikom komunalnym. Pozostałe linie obsługują firmy, które zaoferowały w przetargach najniższą cenę. W przypadku Gdańska w rękach komunalnego przewoźnika jest ponad 90 proc. rynku.

PKM w przetargu na obsługę linii do Sopotu nie wystartował. Ekspertyza prawna wykonana na zlecenie ZKM stwierdza, że jeśli spółka komunalna dostaje równolegle zamówienia z wolnej ręki, nie ma prawa wystartować w otwartym przetargu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.