PARTNER PORTALU
 • BGK

Awantura o gminne śmieci

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    10 marca 2010 - 08:18
Awantura o gminne śmieci

Minister środowiska chce, aby samorządy były właścicielami odpadów. Okoniem staje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Minister środowiska Andrzej Kraszewski proponuje, aby gminy były właścicielami śmieci i wybierały w przetargach firmy do ich wywożenia . Prof. Michał Kulesza twierdzi, że to dobry pomysł, bo dziś nie bardzo wiadomo, kto włada odpadami, a zmiany zwiększą odpowiedzialność samorządów za czystość i porządek – informuje „Rzeczpospolita”

Rewolucja w śmieciach sprawiłaby, że trafiałyby one nie tak jak zazwyczaj dziś prosto na składowiska, lecz do nowoczesnych przetwórni. Gminy miałyby zapewnić dostawę odpadów na tyle dużą, żeby zwróciły się koszty inwestycji w zakłady utylizacyjne. Jeśli nie zmniejszymy ilości śmieci trafiających na wysypiska, Unia Europejka wymierzy Polsce wysokie kary.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK, uważa pomysł za urojony, bo przetargi na wywożenie odpadów odbywałyby się raz na pięć lat, co by doprowadziło do wyeliminowania wielu firm. Przedsiębiorca, który nie dostanie zleceń przez pięć lat, po prosu padnie – donosi „Rzeczpospolita".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology , 2010-06-28 14:39:29

  I konczy sie na spalarni !!! Spalanie i owszem, ale dlaczego tylko ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i w...ysokokalorycznych nawozow. Sa Firmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firmy te oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac Karkow ma ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń
 • ER, 2010-03-13 17:10:47

  Ale ja nie chcę, żeby mi urzędnik z gminy dyktował którą firmę do wywożenia moich śmieci mam zatrudnić i to jeszcze na pięć lat ! Toż to dopiero granda i miejsce na przekręty. I Pani Prezes ma rację, że się nie zgadza i broni właśnie tego, żeby był wolny wybór.
 • sepleniący, 2010-03-11 12:53:28

  i niech padnie, na jego miejsce będzie inny, i tego powinna bronić pani pleses !