PARTNER PORTALU
 • BGK

Bałagan w przygotowywaniu programu jądrowego

 • wnp.pl    14 marca 2012 - 17:43
Bałagan w przygotowywaniu programu jądrowego

Istnieje duży bałagan w przygotowywaniu programu jądrowego w Polsce, minister Hanna Trojanowska dysponuje przestarzałymi danymi, procedury nie działają a PR jest wręcz katastrofalny - mówi Jan Haverkamp, ekspert Greenpeace ds. energetyki jądrowej.
Jak Pan ocenia realizację programu jądrowego w Polsce?

- Trzeba zwrócić uwagę, że istnieje duży bałagan w przygotowywaniu programu jądrowego w Polsce, minister Hanna Trojanowska dysponuje przestarzałymi danymi, procedury nie działają a PR jest wręcz katastrofalny.

Czytaj też:  Program finansowy atomu to brakujący element

Jeśli elektrownia jądrowa w Polsce powstanie, to czy będzie ona bezpieczniejsza, niż elektrownie dziś pracujące blisko granic Niemiec we Francji i Czechach?

- W 2011 r. analizowaliśmy wzrost poziomu bezpieczeństwa w reaktorach III generacji i reaktorach typu Konvoi w Niemczech, zbudowanych przez Siemens i ABB. Z tych analiz wynika, że w porównaniu z reaktorami typu Konvoi nie dokonaliśmy znaczącego postępu w reaktorach III generacji jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa.

Gdyby nie polityka energetyczno-klimatyczna UE, to Polska nie musiałaby rozważać budowy elektrowni jądrowych, ponieważ posiada duże zasoby taniego paliwa jakim jest węgiel.

- Europejska polityka energetyczna ma swoje przyczyny. To, że kilku polskich naukowców nie ma wystarczającej wiedzy na temat zmian klimatycznych nie ma żadnego znaczenia, zmiany klimatu mają miejsce. Szansa, że działalność człowieka nie ma wpływu na zmiany klimatu, jest bardzo mała. Ryzyko jakie niosą ze sobą zmiany klimatu jest porównywalne do ryzyka związanego z funkcjonowaniem elektrowni jądrowych. Powrót do węgla nie powinien być brany pod uwagę. Z brakiem podpisania nowego Protokołu z Kioto zaczyna nad nami wisieć widmo, że temperatura nie świecie podniesie się o 4-6 stopni Celsjusza do końca tego wieku.

Globalna temperatura już wzrosła o 0,8 stopnia Celsjusza od momentu rozpoczęcia rewolucji przemysłowej. Zaprzeczanie temu, czego doświadczamy i ogromnych ryzyk jakie wynikają ze zmian klimatu jest szaleństwem.

Więcej czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Stołeczny, 2012-03-15 12:06:12

  Żadnego atomu w Polsce!!! Śmieszny jest argument odnośnie polityki klimatycznej w UE. Europejska emisja dwutlenku węgla to kropelka w morzu , które emituje USA, Chiny , Indie, Brazylja... A wiec o co chodzi? No wychodzi na to, że autonomi to my juz nie mamy...
 • Tweenk, 2012-03-15 01:35:32

  Trudno oczekiwać, żeby człowiek reprezentujący antyjądrowy fundamentalizm cokolwiek pochwalił. Równie dobrze papież mógłby ogłosić że antykoncepcja jest dopuszczalna. "Ryzyko jakie niosą ze sobą zmiany klimatu jest porównywalne do ryzyka związanego z funkcjonowaniem elektrowni jądrowych" ...- to zakrawa na denializm. Zmiany klimatu są nieporównywalnie większym zagrożeniem dla środowiska. W Czarnonylu jest dziś rezerwat przyrody, gęstość populacji wilków jest taka sama jak w parkach narodowych. Globalne ocieplenie nie obejdzie się z ziemską przyrodą tak łagodnie.  rozwiń
 • Horror - nuklearny, 2012-03-14 20:17:50

  To tylko przedsmak tego, co bedzie po rozpoczeciu budowy. Spojrzyjmy na sprawe uczciwie. Jezeli nasze koleje nie jezdza o czasie, nowe autostrady sa niszczone jeszcze w trakcie budowy to jaka jest szansa, ze za przyszla katastrofe jadrowa w Polsce ktorykolwiek z urzednikow lub politykow wezmie odp...owiedzialnosc ? Oni juz pewnie beda za granica.  rozwiń