PARTNER PORTALU
  • BGK

Balice wciąż regionalnym liderem

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    19 stycznia 2010 - 13:54

Ponad 2,6 mln pasażerów obsłużył w ub.r. Kraków Airport, pozostając na pozycji nr 1 wśród lotnisk regionalnych w Polsce – poinformował dziennikarzy prezes zarządu Jan Pamuła.
Wynik ten, paradoksalnie, satysfakcjonuje zarząd, ponieważ oznacza spadek usług "tylko" o 8 proc. w porównaniu do 2008 roku.

- Pierwszy kwartał ub.r. zamykał się dwucyfrowym spadkiem i dopiero dzięki różnym działaniom, w tym uruchomieniu nowych linii i zmiany cennika opłat, zmniejszyliśmy ujemną dynamikę, a nawet w listopadzie i grudniu odnotowaliśmy 10-15 proc. wzrost liczby obsłużonych pasażerów - powiedział prezes.

Port w Balicach pozyskał w ub.r. czterech nowych przewoźników i 15 nowych połączeń, w tym do Berlina i Reykjaviku. Do sukcesów prezes Pamuła zaliczył też odzyskanie połączeń z liniami lotniczymi Germanwings, straconymi na 1,5 roku na rzecz portu w Katowicach-Pyrzowicach oraz umowę z Airberlina, który W Polsce lata tylko do Krakowa. Prestiżową porażką było zawieszenie lotów z Londynu do Krakowa przez British Airways, który nie wytrzymał konkurencji tanich przewoźników na tej relacji.

Wśród tradycyjnych przewoźników w Balicach największe znaczenie ma nadal PLL LOT, który obsługuje 12 proc. pasażerów oraz Lufthansa (9 proc.) i Aer Lingus (4 proc.), łączący Kraków z Dublinem. Wśród przewoźników niskokosztowych nastąpiła zmiana miejsc - na czoło wysunął się w ub.r. Ryanair (27 proc. obsłużonych pasażerów Krakowie), dystansując EasyJet (21 proc.). Na trzecim miejscu w tej grupie były linie Norwegian (7 proc.). Łącznie na linie niskokosztowe przypadło 58 proc. udziału w ruchu pasażerskim w Balicach, na tradycyjne - 33,5 proc., a czartery ok 8 proc.

- Nic nie wskazuje, że ogromna przewaga tanich przewoźników może być zagrożona w tym roku - powiedział prezes Pamuła - Będzie raczej na odwrót, ich udział wzrośnie za sprawą ekspansji Ryanair.

Według niego, odnowienie umów i wchodzące w tym roku nowe połączenia (łącznie osiem, z opcją ich zwiększenia) dają podstawy do oczekiwań, że port lotniczy w Krakowie obsłuży taką samą liczbę pasażerów, jak w rekordowym dotychczas 2007 roku, tj. 3 mln. Przykładowo, Ryanair uruchomił połączenie Kraków - Rzym, dzięki czemu oba miasta mają zapewnione już codzienne loty (licząc ofertę LOT-u). Od marca ruszy połączenie z Brukselą, Alicante i Pizą, w maju - z Trapani (Sycylia), a 23 czerwca z Malagą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.