Bardzo złe powietrze w Krakowie. Czwarty dzień darmowej komunikacji

Z powodu bardzo złego stanu powietrza w Krakowie, wtorek (31 stycznia) będzie czwartym dniem z rzędu darmowej komunikacji publicznej dla kierowców - poinformował wieczorem urząd miasta.
Bardzo złe powietrze w Krakowie. Czwarty dzień darmowej komunikacji
Darmowa komunikacja publiczna ma się przyczynić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza Fot. MPK Kraków

Jednocześnie wtorek będzie 11. dniem w styczniu, kiedy pył PM10 znacznie przekroczył dopuszczalne normy.

W poniedziałek stacje pomiarowe w mieście o poszczególnych godzinach rejestrowały nawet ponad 400 mikrogramów na m sześc. (402 - stacja przy ul. Dietla, 404 - stacja na os. Wadów). Od godz. 1.00 do 14.00 średni poziom stężeń pyłu PM10 - na podstawie danych ze wszystkich ośmiu stacji w mieście - wyniósł 311 mikrogramów na m sześc. Średnia dobowa dopuszczalna norma wynosi 50 mikrogramów na m sześc. W mieście obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna, kiedy dobowe stężenie PM10 przekracza 150 mikrogramów na m sześc.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie od piątku (27 stycznia) komunikuje o przekroczonym poziomie informowania pyłu zawieszonego PM10 (czyli średniego dobowego stężenia 200 mikrogramów na m sześc.) i ryzku stanu alarmowego (średniego dobowego stężenia powyżej 300 mikrogramów na m sześc.) w Krakowie i Małopolsce.

Darmowa komunikacja publiczna ma się przyczynić do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Bezpłatnie autobusami i tramwajami w gminie Kraków oraz gminach sąsiadujących mogą poruszać się osoby, które mają przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu osobowego.

Specjalny apel do mieszkańców wystosował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. "W związku z pojawiającymi się ponadnormatywnymi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach" - apeluje Majchrowski.

Prosi jednocześnie, by szczególnie w tych dniach zwracać uwagę na jakość spalanego w piecach węgla i powstrzymać się z używaniem kominków. Prezydent Krakowa zwraca się też do osób, które do Krakowa przyjeżdżają z okolicznych miejscowości, by w dniach, kiedy są przekraczane normy zanieczyszczenia, nie wjeżdżały samochodami do centrum i Śródmieścia.

Urząd Miasta Krakowa apeluje, aby dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i krwionośnego - nie przebywały długo na zewnątrz i ograniczyły wysiłek fizyczny na powietrzu.

Na bieżąco można monitorować sytuację na stronie internetowej WIOŚ w Krakowie.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ciągu najbliższej doby (31 stycznia) także istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia dopuszczalnego poziomu średniego dobowego stężenia pyłów PM10 na znacznym obszarze miasta.

W poniedziałek wartości PM10 były wysokie także w innych miastach Małopolski. Rano w Nowym Targu stacja monitoringu powietrza wskazała 411 mikrogramów na m sześc., w Skawinie - ponad 350, w Olkuszu - pond 340, w Zakopanem ponad 170. O godz. 18 stacja w Nowym Sączu zanotowała prawie 200 mikrogramów na m sześc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

"Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie od piątku (27 stycznia) komunikuje o przekroczonym poziomie informowania pyłu zawieszonego PM10 ..." - no właśnie ! Bo gdyby utrzymać poziom informowania pyłu zawieszonego na właściwym poziomie to może by sobie poszedł :)) ... rozwiń

cali, 2017-01-31 08:56:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE