PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą bezobsługowe wypożyczalnie rowerów w Toruniu

  • PAP    23 grudnia 2012 - 11:03
Będą bezobsługowe wypożyczalnie rowerów w Toruniu

System bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich planują uruchomić w 2013 roku władze Torunia. Kosztem 160 tys. zł do dyspozycji mieszkańców i turystów udostępnione zostanie 150 jednośladów.
"Rozpoczynamy wyścig po rowery, bo chcielibyśmy, by pierwsze wypożyczalnie ruszyły wiosną w 2013 roku i działały tak, jak we Wrocławiu, Poznaniu, Opolu czy Warszawie. Mamy zarezerwowane już na przyszły rok 160 tys. zł, ale projekt dotyczy czterech sezonów" - zapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

System ma być mieszanym przedsięwzięciem publiczno-prywatnym. Obsługą wypożyczalni zajmie się wyłoniony w przetargu operator, a miasto dofinansuje ich funkcjonowanie.

Wstępnie oszacowano, że w Toruniu może znajdować się 10-20 stacji rowerowych. Każda z nich będzie automatycznym parkingiem rowerowym ze stojakami, a do dyspozycji klientów będzie w sumie około 150 jednośladów.

Czytaj też: Podsumowanie sezonu rowerów miejskich. Jest dobrze

"Rowery nie będą zwykłymi modelami, które możemy kupić w sklepie, ale muszą zostać wykonane na zamówienie operatora systemu. Najważniejszą ich cechą będzie możliwość łatwego wypinania i oddawania do stacji - każdy operator stosuje swój własny system" - zaznaczył prezydent.

Rower będzie można wypożyczyć i oddać na dowolnej stacji. Specjalny system informatyczny zadba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy, a dla zachęty - podobnie jak to jest w większości systemów - pierwsze 20 minut jazdy będzie bezpłatne.

Jeśli ten czas zostanie przekroczony, system pobierze opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu. Rower można będzie wypożyczyć po zarejestrowaniu się w serwisie oraz dokonaniu niezbędnych opłat. Płatności będzie można dokonać za pośrednictwem strony internetowej oraz bezpośrednio w stacji rowerowej kartami płatniczymi.

"W wielu miastach, gdzie funkcjonują już wypożyczalnie, rowery stały się alternatywną formą transportu. Chcemy, żeby stacje, gdzie będzie można wypożyczyć rowery, znajdowały się w różnych częściach miasta, a także np. przy galeriach handlowych" - podkreślił Jarosław Więckowski, dyrektor wydziału sportu i turystyki toruńskiego magistratu.

Finansowanie całego projektu przez miasto zostało rozłożone na lata 2013-2016, a w sumie przeznaczono na ten cel 780 tys. zł. Toruński magistrat będzie się także starał pozyskać środki unijne na dofinansowanie systemu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.