PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą elektroniczne tablice

  • www.esosnowiec.pl (Izabela Kieliś)    2 marca 2012 - 09:43
Będą elektroniczne tablice

Najprawdopodobniej już w pierwszym kwartale przyszłego roku na przystankach w wybranych miastach Zagłębia i Śląska staną elektroniczne tablice, informujące o rzeczywistym czasie odjazdów autobusów.
Projekt realizowany przez KZK GOP pod nazwą Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej obejmie swoim zasięgiem 72 przystanki w Będzinie, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Gliwicach i Zabrzu. Na początek tablice będą pokazywały czas odjazdu w sumie dla 33 linii autobusowych.

Na początku stycznia br. przetarg ogłoszony przez związek wygrała firma Asseco Poland. To ona będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie, dostawę, wdrożenie i pięcioletnie utrzymanie SDIP. Umowa z firmą została już podpisana. Asseco Poland zaproponowało najniższą cenę wykonania inwestycji tj. 7 mln zł. Teraz w ich gestii pozostanie ustawienie na przystankach 72 elektronicznych tablic informacyjnych, dzięki którym pasażerowie już z końcem marca przyszłego roku będą mogli na bieżąco śledzić rzeczywisty czas odjazdów wybranych autobusów.

Jak informuje Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP, dodatkowym plusem ze zwycięstwa w przetargu właśnie firmy Asseco jest fakt, iż tworzy ona konsorcjum z BRE Bankiem, z którym niedawno KZK GOP podpisał umowę na projekt Śląskiej Karty Usług Publicznych. – To znacznie ułatwia nam sprawę, gdyż oba systemy, o których mowa mają być ze sobą kompatybilne – mówi Anna Koteras.

Autobusy na liniach, które obejmie System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, zostaną wyposażone w specjalny, satelitarny lokalizator, dzięki któremu będą mogły być przez cały czas śledzone poprzez system nawigacji satelitarnej GPS. Dzięki temu czekający na przystankach pasażerowie dowiedzą się z zamontowanej tam tablicy elektronicznej za ile minut pojawi się ich autobus. Informacja ta będzie na bieżąco aktualizowana. Razem z tablicami planowane jest stworzenie nowej strony internetowej, na której również będzie można śledzić pojazdy, a całość dopełni usługa SMS o aktualnej sytuacji ruchowej danego autobusu. Aby nie wprowadzać w błąd pasażerów czekających na autobusy nie objęte projektem, one również pojawią się na tablicach. Z tym, że wyświetlona zostanie rozkładowa godzina ich odjazdu, bez względu na to, o której autobus przyjedzie.

Podobny system z elektronicznymi tablicami funkcjonuje już w wielu miastach Polski, m.in. w Rybniku i Jaworznie. Co sądzą o nim pasażerowie? – W naszym mieście tablice ustawione są na tych największych przystankach, obsługujących największą liczbę linii i szczególnie uczęszczanych przez pasażerów, czyli m.in. w centrum miasta, na Osiedlu Stałym, czy Leopoldzie. Jest to wygodne i estetyczne, choć ma także drobne minusy – mówi Krzysztof Wróbel, mieszkaniec Jaworzna. – Czasem zdarza się tak, że czas odjazdu wskazywany na tablicach ma się nijak do czasu rzeczywistego. Dajmy na to: czekam na autobus 307 do Szczakowej i na tablicy wyświetla się informacja, że do odjazdu zostały 3 minuty. Tymczasem widzę mój autobus już na zakręcie, więc na przystanek podjedzie za kilkanaście sekund. Tablica wtedy w szybkim tempie dostosowuje pokazywany wynik do tego czasu – tłumaczy jaworznianin. – W takich sytuacjach pewnie ktoś może się zastanowić nad sensem inwestycji, ale generalnie system jest wygodny, nowatorski i estetyczny. Zasadniczo się sprawdza – dodaje pasażer.

Przedsięwzięcie realizowane przez KZK GOP póki co będzie miało charakter „pilotażowy”. Wdrożone będzie na czterech ciągach komunikacyjnych. Jeżeli się sprawdzi, w przyszłości system obejmie całą aglomerację.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.