PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą grzywny za brak ewidencji odpadów

  • PAP    26 maja 2011 - 21:43
Będą grzywny za brak ewidencji odpadów

Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o odpadach. Przewiduje ona wprowadzenie grzywny za brak ewidencji odpadów oraz kar pieniężnych do 10 tys. zł za naruszenie obowiązków związanych z prowadzeniem zbiorczego zestawienia danych o odpadach.
Ustawa wprowadza zmiany dotyczące sankcji na naruszenie obowiązków związanych z ochroną środowiska. Chodzi o prowadzenie ewidencji odpadów oraz przygotowywanie zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów. Nowela przewiduje, że do orzekania w tego typu sprawach zastosowanie będzie miał kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Nowelizacja zakłada, że osoba zobowiązana do prowadzenia ewidencji odpadów, która nie wykonuje tego obowiązku albo wykonuje go niezgodnie ze stanem rzeczywistym, podlega grzywnie.

Natomiast posiadacz odpadów, który wbrew obowiązkowi nie przekazuje zbiorczego zestawienia danych marszałkowi województwa, podlega karze pieniężnej w wysokości 500 zł. W decyzji o wymierzeniu kary marszałek województwa określa termin przekazania zbiorczego zestawienia danych, nie krótszy niż 14 dni.

W przypadku, gdy zbiorcze zestawienie danych nie zostanie przekazane w tym terminie, posiadacz odpadów będzie podlegał karze w wysokości 2000 zł.

Zgodnie z nowelą, kara ta może być wymierzana wielokrotnie. Łączna wysokość kar za nieprzekazanie zbiorczego zestawienia danych o odpadach nie może jednak przekroczyć 10 tys. zł.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. Teraz zostanie przekazana do podpisu przez prezydenta. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • biocrudepolska, 2011-05-27 09:16:00

    Wiec moze w koncu dane beda prawdziwsze - bo sie okaze, ze te planowane 13- cie spalarni to kropla w morzu smieci do przetworzenia i trzeba bedzie szukac innych i tanszych rozwiazan. Tak spalarnie sa nie zle, ale nie jako pdstawowy system przetwarzania odpadow, ale uzupelniajacy. Bo przeciez w ty...powym strumieniu odpadow jest do 38 % odpadow biodegradoiwalnych - a te mozna dzis przewtarzac szybko i tanio, jak to robia kanadyjczycy z Firmy Biocrude Technology - realizujac projekty typu BOOT (Budowa, organizacja, operacja ,transfer) ze 100%owym finansowaniem. Tyle, ze polscy urzednicy. samorzadowcy nie slysza, nie widza wysylanych informacji i wola wybierac i kupowac, oczywiscie za pienadze obywateli drogie, przeplacone instalacje, ktore za pare lat okaza sie tym co spalarnia w Warszawie == skarbonka !!! Jesli ktos w koncu uslyszy informacje i sie zainteresuje, proponuje kontakt tadejurkiewicz@hotmail.com ; 32 209 44 56 biocrudetech.com  rozwiń