Będą inteligentne liczniki

  • newseria.pl
  • 16-10-2012
  • drukuj
Polska postawiła przed sobą cele ambitniejsze niż cała Unia Europejska: do 2020 roku chce zainstalować inteligentne liczniki u wszystkich odbiorców.
Będą inteligentne liczniki

Dyrektywa unijna mówi o obowiązku zamontowania 80 procent mierników do tego czasu. Liczniki zapewniają zarówno odbiorcy, jak i dostawcy informacje o bieżącym zużyciu energii.

– Polski cel jest cel zbyt daleko idący. Trudny do zrealizowania, bo mamy mało czasu, aby jako cała branża w sposób odpowiedni, do tego się przygotować – mówi Rafał Czyżewski, prezes Energa Operator, spółki, która jest najbardziej zaawansowana we wprowadzaniu tego systemu.

Rafał Czyżewski nie ma wątpliwości, że wprowadzanie inteligentnych liczników jest konieczne. Nowy system zrewolucjonizuje rynek i przyniesie oszczędności, zarówno odbiorcom energii, jak i samym jej dystrybutorom. Jednak tempo zmian jest zbyt ambitne. Nie wiadomo też, czy przyniosą one spodziewany efekt.

– Jesteśmy dopiero na etapie uruchamiania infrastruktury. Planujemy rozpoczęcie akcji komunikacyjnej z odbiorcami w najbliższych miesiącach. Ważne jest również uruchomienie projektu pilotażowego. Miałby on określić, jaka jest skłonność odbiorcy do zmiany zachowań w zakresie zużycia energii elektrycznej, na podstawie informacji, które będą mu dostarczane z licznika inteligentnego. Lub też pewnych nowych ofert, które będą możliwe w oparciu o tę infrastrukturę – informuje Rafał Czyżewski.

Wyjaśnia, że tego typu projekty pilotażowe były realizowane w wielu miejscach na świecie. Natomiast w Polsce nikt się tego nie podjął, ponieważ nie było odpowiedniej infrastruktury.

– Ważne jest dla nas to, żeby właśnie sobie odpowiedzieć na pytanie, na ile licznik inteligentny może wpłynąć na optymalizację zużycia energii elektrycznej przez naszych klientów. Badania światowe mówią, że to może być oszczędność od 5 do 10 procent. A przy wdrożeniu jeszcze nowych regulacji na poziomie taryf, ten wpływ może być jeszcze większy – uważa prezes Energi Operator.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dyrektywy Unijne , to bzdura urzędnicza,. Liczniki " inteligientne" dla pomiaru energii elektrycznej - to kolejna bzdura urzędnicza. A , prawda jest taka ; KOLEJNE LOBBY PRODUCENTÓW LICZNIKÓW " -- KASA --MISIU KASA !!!!!!!!!!!!!! JAKIE OSZCZĘDNOŚCI ??? Co ... lokator - będzie miał z tego durnowatego licznika ???????? Czyżby likwidacja kilku miejsc pracy pracowników , --odczytujących ??? Panie Czyżewski ; ALE TO KOSZTUJE !!!!KTO ZAPŁACI ??? PAN - ??? CZY MY ODBIORCY !!!!!!! TOTALNA PARANOJA !!! rozwiń

energetyk , 2012-10-16 18:43:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE