PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą nowe kopalnie odkrywkowe w Polsce? Samorządowcy już liczą pieniądze

  • MIW/Bankier    14 lipca 2016 - 09:55
Będą nowe kopalnie odkrywkowe w Polsce? Samorządowcy już liczą pieniądze
Kopalnia węgla brunatnego to niszczy krajobraz, ale daje duże wpływy do budżetu gminy. (fot. : pixabay.com).

• Na mapie Polski mogą pojawić się dwie nowe kopalnie węgla brunatnego.
• Do inwestycji przymierza się Polska Grupa Energetyczna.
• W Złoczewie, gdzie miałaby powstać kopalnia, samorządowcy liczą, że dochody gminy mogą wzrosnąć nawet 8 razy.
Polska Grupa Energetyczna przymierza się do budowy dwóch nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego – donosi portal bankier.pl. To efekt tego, że w obecne eksploatowanych kopalniach złoża w końcu się wyczerpią. W przypadku wydobycia w okolicach Bełchatowa ma to nastąpić ok. roku 2038. Odkrywka w Kleszczowie - najbogatszej dziś gminie w Polsce, która swoje bogactwo zawdzięcza właśnie eksploatacji węgla brunatnego - ma zostać wówczas zalana i tym sposobem powstanie tam najgłębsze polskie jezioro.

O dochodach Kleszczowa czyta więcej

Dlatego też PGE chciałaby rozpocząć eksploatację szacowane na ok. 530 mln ton złoża węgla brunatnego w okolicach Złoczewa (można go będzie łatwo dowieźć koleją do elektrowni Bełchatów). Przedstawiciele spółki poinformowali, że obecnie trwają działania „mające na celu przygotowanie wniosków koncesyjnych, w tym wypełnienie wszelkich wymogów wynikających z obowiązujących regulacji prawnych”. Samorządowcy już zacierają ręce i liczą pieniądze. Przewidują, że po uruchomieniu kopalni wpływy do budżetu gminy zwiększą się od 5 do 8 razy.

Na podobnym etapie zaawansowania jak w Złoczewie znajdują się prace nad udostępnieniem do eksploatacji złoża w Gubinie (woj. lubuskie). PGE spodziewa się, że koncesję mogłaby uzyskać w trzecim kwartale roku 2017.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • PiotrR, 2016-07-15 13:20:48

    Czyli nikt nie myśli o zakończeniu pracy największego truciciela powietrza Europy? Tusku, ratuj!!!