PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą rozmowy o wspólnym bilecie w stronę Wołomina

  • PAP    22 grudnia 2011 - 13:18
Będą rozmowy o wspólnym bilecie w stronę Wołomina

Tylko gminy przy trasie wołomińskiej w woj. mazowieckim nie wynegocjowały umów na tzw. wspólny bilet w 2012 r. – poinformował w czwartek dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta.
Zapowiedział rozmowy w sprawie przejazdów w kierunku Wołomina. Umowę dotyczącą współfinansowania „wspólnego biletu” ZTM i Kolei Mazowieckich wypowiedział pod koniec listopada burmistrz Ząbek Robert Perkowski. W związku z tym, jeśli strony się nie porozumieją, od 1 marca pasażerowie nie będą mogli jeździć koleją na podstawie biletu ZTM na trasie Warszawa Wileńska-Zagościniec.

Na czwartkowej konferencji prasowej Ruta poinformował, że na początku przyszłego roku odbędzie się spotkanie z przedstawicielami gmin przy trasie wołomińskiej, na które mają zostać zaproszeni także przedstawiciele Kolei Mazowieckich. „Wierzę w to, że się dogadamy. Nie wyobrażam sobie, by nie było wspólnego biletu” – podkreślił.

Według niego, burmistrz Ząbek ma zastrzeżenia do usług KM. „Być może Koleje Mazowieckie skierują na tę linię składy piętrowe. W godzinach szczytu ułatwiło by to podróżowanie” – powiedział. Dodał też, że Ząbki biorą większy procentowy udział we współfinansowaniu biletu od pozostałych gmin na tej trasie, gdyż obowiązuje tam pierwsza strefa biletowa. „Wobec tego prawdopodobnie Ząbki znajdą się w drugiej strefie biletowej” – dodał.

Ruta podkreślił, że chciałby, aby we współfinansowaniu „wspólnego biletu” brały udział także gminy sąsiednie, których mieszkańcy dojeżdżają np. samochodami do strefy „wspólnego biletu” i przesiadają się do komunikacji miejskiej. Dodał, że chce, by umowy były podpisywane nie na rok, ale np. na trzy lata.

Początkowo „wspólny bilet” obowiązywał jedynie w stolicy, później obszar był rozszerzany także na gminy podwarszawskie. Możliwość korzystania ze wspólnego biletu ZTM i KM to dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości, którzy dojeżdżają do pracy w stolicy to mniejsze koszty i dużo krótszy czas przejazdu.

Bez dodatkowych opłat na bilecie ZTM można było jeździć na trasie z Ząbek do stacji Warszawa (zabierz głos/oceń prezydenta) Wileńska od czerwca 2007 r. W 2009 r. obszar „wspólnego biletu” obowiązywał na trasie wołomińskiej już do przystanku Zagościniec. Na stronie internetowej ząbkowskiego samorządu wyjaśniono, że powodami zerwania umowy z ZTM były m.in. nieadekwatne wykorzystanie linii przez mieszkańców Ząbek w stosunku do ponoszonych kosztów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.