PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą ulgi komunikacyjne dla stołecznych rodzin

  • PAP    8 września 2013 - 10:43
Będą ulgi komunikacyjne dla stołecznych rodzin

Warszawskie rodziny od 2014 r. będą mogły korzystać, na preferencyjnych warunkach, z komunikacji miejskiej oraz z oferty stołecznych placówek sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych – poinformowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Ulgi mają przysługiwać w ramach „Karty młodego warszawiaka", która ma być wprowadzona od 2014 roku równocześnie z programem „Warszawska Karta Rodziny".

Nad programem trwają konsultacje społeczne. Mają się one zakończyć do 20 września. Ulgi otrzymają mieszkańcy oraz ich dzieci, którzy płacą lub zaczną płacić podatek dochodowy PIT w Warszawie.

„Karta młodego warszawiaka" to od 2014 r. wprowadzenie dla dzieci z rodzin z trojgiem dzieci rocznego biletu komunikacji miejskiej za 99 zł na każde dziecko (do tej pory były ulgi, jak dla wszystkich dzieci). Dla dzieci z pozostałych rodzin (1-2 dzieci) tańsze bilety 30-dniowe komunikacji miejskiej ważne w 1. strefie biletowej.

Bilet 30-dniowy dla dzieci będzie kosztował 49 zł, a 90-dniowy - 125 zł. „Uprawnienia będą przysługiwały do czasu ukończenia 20. roku życia" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz na briefingu w miejskim ZOO.

Przywołała też dane, z których wynika, że ponad 60 proc. mieszkających w Warszawie rodzin ma jedno dziecko. Rodzin z jednym, dwójką, trójką lub czwórką dzieci jest w sumie ok. 200 tysięcy.

Obecnie w Warszawie dzieciom z rodzin 4+ i rodzin zastępczych przysługują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

„Będzie podana lista placówek, gdzie będą dodatkowe zniżki dla dzieci, które będą mogły, korzystać z bogatej oferty placówek kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych. +Karta młodego warszawiaka+ będzie działała na bazie spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej i specjalnego hologramu, naklejanego na nośniki biletów" - zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Pytana czy ta inicjatywa ma związek z zaplanowanym na 13 października referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy, Gronkiewicz-Waltz odpowiedziała: „Nic nie jest efektem referendum, ponieważ my nad tym pracowaliśmy już w zeszłym roku".

Koszt wprowadzenia ulg dla rodzin ma kosztować Zarząd Transportu Miejskiego około 13 mln zł. Nad „Warszawską Kartą Rodziny" stołeczny ratusz pracował już w ubiegłym roku.

Miała ona dawać rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci prawo do 50 proc. ulgi w warszawskich teatrach, na pływalniach, przy wstępie do zoo. W lutym wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński informował jednak, że w związku z niskimi wpływami do budżetu, na razie nie ma szans na wprowadzenie „Warszawskiej Karty Rodziny" dającej ulgi rodzinom wielodzietnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.